POLECAMY

Czy wysłać dziecko samo na wakacje?

Wakacje lub ferie są najlepszym momentem na wysłanie dziecka na obóz, kolonie czy zimowisko. Dla wielu rodziców jest to trudna decyzja, gdyż ich pociecha po raz pierwszy będzie pod opieką obcych ludzi. Często stawiają sobie pytanie: czy to właściwy moment, czy jeszcze zaczekać? Zazwyczaj odpowiedź nie jest łatwa, szczególnie wtedy, gdy ich malec nie doznał jeszcze takich doświadczeń.
Czy wysłać dziecko samo na wakacje?

Jak przygotować siebie i dziecko, o czym należy pamiętać, aby wyjazd był przyjemny i niezapomniany?

- sprawdź wrażliwość dziecka na rozłąkę z rodzicami, na początek wyślij pociechę do cioci, babci itd. To najlepszy sposób sprawdzenia jak sobie poradzi podczas naszej nieobecności. Jeśli próbę przejdzie pomyślnie spokojnie możesz wysłać na obóz lub kolonie.

  • pozwól aby dziecko samo podjęło decyzje, niektóre dzieci nie są gotowe na wakacje bez rodziców. Dobrowolnie podjęta decyzja będzie skutkowała chęcią wyjazdu przez malca.
  • naucz je samodzielności, dziecko wyjeżdżające bez rodziców powinno umieć samo się ubrać, umyć itp.
  • dopasuj wyjazd do pasji dziecka, np. jeżeli nasza pociecha lubi rysować, wyślij ją na kolonie plastyczne, jeżeli kocha zwierzęta lub uwielbia sport, poślij dziecko na obóz, aby mogło uczestniczyć w takich zajęciach.

    Zobacz też : Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura turystycznego

    Zaangażowanie w czynności, które lubi, nie pozwolą odczuć tęsknoty za domem. Jeżeli trudno jest nam ustalić co lubi nasza pociecha, wyślijmy ją na wyjazd bogaty w atrakcje np. różnorodne wycieczki, zajęcia na basenie itp. Zastanów się także, czy Twoje dziecko dobrze czuje się w grupie.

Pamiętajmy, aby organizator przedstawił nam program pobytu !

  • na początek wyślij dziecko na krótszy wyjazd, trzy tygodnie to stanowczo za długo zwłaszcza na początek
  • ustal miejsce pobytu, po pierwsze ze względu na atrakcyjność, po drugie na możliwość odwiedzin rodziców.

Ustal wcześniej, czy dozwolone są odwiedziny, a jeżeli tak, to w jakie dni.

  • wyślij dziecko ze starszym rodzeństwem lub koleżanką czy kolegą, wyjazd z osobą znajomą daje poczucie bezpieczeństwa.

Jeżeli zdecydujesz się wysłać dziecko na obóz, kolonie czy ferie, dowiedz się czy organizator posiada koncesję na prowadzenie działalności związanej z organizacja wyjazdów dla dzieci, znajdziesz ja na stronie http://turystyka.mg.gov.pl. Upewnij się również czy posiada zaświadczenie z kuratorium, sprawdzić to można w kuratorium oświaty i wychowania we właściwym dla miejsca wypoczynku dzieci.

Zobacz też : Jaki wpływ ma komputer na dziecko

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/2 lata temu
http://wietnamwycieczki - Polecam jeżeli chcecie wyjechać na wycieczkę do Wietnamu.
/5 lat temu
Zgadzam się z stwierdzeniem, że wszystko zależy od charakteru. Moje 8 letnie dziecko pojechało w zeszłym roku samo na 7 dni na Kolonie dla Małych Dzieci z Wyspą Dzieci i wróciło bardzo zadowolone. Miałam duże obawy, ponieważ wcześniej nie wyjeżdżał nigdzie sam, dlatego wybrałam wakacje niedaleko - pod Warszawą. W tym roku także go posyłam. Po zeszłorocznych wakacjach nabrał więcej pewności siebie i jest bardziej samodzielny.
/5 lat temu
Sama, pomijając Zielone Szkoły, na pierwszy obóz pojechałam w wieku 12 lat. Moje dzieci są jeszcze malutkie, więc na razie nie dotyczy ich ta kwestia, ale pamiętam, że na tym samym obozie była moja 8-letnia kuzynka i dla niej było to zdecydowanie za wcześnie. Nie czuła się tam dobrze. Wszystko zależy od charakteru danego dziecka i od tego w jakim stopniu mu ufamy. Ostatnimi czasy słyszałam, że rodzice wolą raczej zabrać dziecko ze sobą na wczasy, czasami kosztem własnego wypoczynku, czasami jednak, biorąc ze sobą nianię: http://babyandcare.pl/niania_na_wakacje,2963 . Całkiem ciekawa sprawa, ale ja póki co wolę zostawiać maluchy z babcią, lub po prostu jechać na takie wakacje, podczas których wszyscy będziemy się dobrze bawić :)
POKAŻ KOMENTARZE (4)