Bądź stanowcza. Nie pytaj dziecko czy ma ochotę wziąć kąpiel, lecz zapytaj od razu: „”Chcesz wykapać się przed czy po dobranocce?” Dziecko nie ma wyboru – kąpiel i tak na niego czeka.
Jeżeli dziecko jest zniecierpliwione podczas kąpieli i natychmiast chce wychodzić, przygotuj różne zabawki i przedmioty kuchenne (bezpieczne i wodoodporne), by dziecko mogło się nimi pobawić w wannie. Mogą być to łyżeczki, lejek, trzepaczka, plastikowe miseczki.
Zamiast nudnej gumowej kaczuszki, kup dziecku kółka i piłki do zabawy w rzucanie do celu, polewaczki i pistoleciki wodne. Zabaw się z nim, w trafianie do celu wodą. Dzieciaki lubią też zabawę w bitwę morską – kup plastikowe łódki i bawcie się w sztorm albo zatapianie okrętów i szukanie skarbów na dnie. Żeby nie znudzić dziecka zabawkami i nie robić z wanny morza plastikowych pierdółek, nie dawaj dziecku wszystkich przedmiotów na raz. Niech każda kąpiel będzie dla dziecka kolejną niespodzianką.
Polecamy: Czy wiesz co zrobić dziecku na śniadanie?
Pobawcie się w łowienie grosików – weź 3 monety groszowe. Poproś dziecko, żeby usiadło w wannie i zamknęło oczy i nasłuchiwało, z której strony wrzucasz do wody monety. Następnie niech maluch otworzy oczy i znajdzie monety.
Popularna zabawa z piosenką: „Mydło wszystko umyje” – podczas śpiewania myj po kolei wymieniane w piosence części ciała dziecka i bawcie się mydłem w proponowany przez piosenkę sposób. Interesujące będzie także robienie baniek mydlanych.
Jeżeli dziecko nie chce się myć z przyczyn traumatycznych np. miało jakiś wypadek w wodzie (zachłyśnięcie, przewrócenie się w wannie) pamiętajcie nic na siłę możecie na kilka dni odstawić kąpiel, a umyć dziecko w misce. Dopiero po czasie spróbować kąpieli w wannie oczywiście zaczynając od krótkiej kąpieli w małej ilości wody. Jeśli lęk nie mija spróbuj wykąpać się razem z dzieckiem.
Zobacz także: Czy wiesz jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?