POLECAMY

Czy wiesz jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

Jeśli twoje dziecko często wkłada sobie paluszki do buzi i ssie kciuka, możesz skutecznie go tego oduczyć. Oto kilka rad, dzięki którym malec powinien zaprzestać tego nawyku.
Czy wiesz jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

Aby skutecznie odzwyczaić dziecko od ssania kciuka, musisz być w swoich działaniach konsekwentna. Upominaj za każdym razem, kiedy dziecko wkłada palec do buzi. Jeśli dziecko zauważy, że swoim zachowaniem wywołuje u Ciebie niezadowolenie, to szybko z tego zrezygnuje. Pamiętaj, żeby upominać spokojnie , bez irytacji i krzyków.

W przypadku, kiedy Twoje dziecko ma poniżej roku życia, możesz sprawić mu gryzak, który zastąpi dziecku ssany palec. Gryzak będzie pomocny podczas ząbkowania, kiedy to dziecko często wkłada palec do buzi. Pomoże rozmasować podrażnione dziąsła dziecka.

Polecamy: Czy wiesz co robić, gdy dziecko boi się samo spać

Dla dziecka powyżej 6 roku życia, możesz kupić w aptece specjalną maść, którą smaruje się palec. Maść ta stosowana jest  głównie wtedy, kiedy dziecko obgryza paznokcie. Jednak w sytuacji ssania kciuka również będzie pomocna.  Ma ona gorzki i nieprzyjemny smak, co skutecznie zniechęci dziecko do wkładania palca do buzi. Maść jest bezpieczna, bo nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, a więc nie zaszkodzi dziecku.  Nie stosuj jej jednak przez długi okres czasu, ponieważ pomysłowe dziecko znajdzie sposób, żeby się jej z palców pozbyć np. umyje  po kryjomu ręce.

 Dziecko, które spędza dużo czasu na dworze, szczególnie narażone jest na kontakt i działanie bakterii. Bardzo często po zabawie w piaskownicy, wkłada palce do buzi. W takiej sytuacji należy mieć przy sobie specjalne mydło antybakteryjne, które nie wymaga użycia wody. Wystarczy je rozetrzeć na dłoniach dziecka, żeby usunąć  groźny brud. Mydełko jest dostępne w każdej drogerii lub aptece (np. Carex). Naucz swoje dziecko, aby po zabawie zawsze używało takiego mydła.

Zobacz także: Czy wiesz co zrobić, gdy dziecko nie chce spać?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
a jak oduczyć 13 latke ssania palca
/6 lat temu
To jest raczej poradnik jak dbać o higienę rąk w przypadku ssania kciuka niż rady jak pozbyć się nałogu.