POLECAMY

Ćwiczenia dłoni i palców - przygotowanie do pisania

Systematyczne przygotowywanie dłoni i palców do pisania nie zabiera wiele czasu, a zapewnia dziecku obiecujący początek w zmaganiach szkolnych. Może być przy tym okazją do wspaniałej zabawy z naszą pociechą.
Ćwiczenia dłoni i palców - przygotowanie do pisania

Codziennie, przed różnego rodzaju pracami manualnymi dziecka, wykonujemy razem z nim kilka wybranych ćwiczeń:

Zapasy

Składamy dłonie z rozwartymi palcami skierowanymi do góry, dociskamy do siebie palce, łokcie odchylamy od tułowia na boki.

Obroty

Wyciągamy przed siebie wyprostowane ręce ze splecionymi palcami, wypychamy dłonie w przód.

Szybkie piąstki

Zwijamy dłonie w pięści, energicznie je otwieramy, rozciągamy je przy każdym otwarciu.

Polecamy: Rymowanie- trening pamięci

Kocie pazury

Powoli zginamy palce, powoli je rozprostowujemy.

Domino

Zginamy palce, pojedynczo je rozprostowujemy zaczynając od prawej, a kończąc na lewej ręce.

Maszyna do pisania

Kładziemy na stole obie dłonie i przedramiona, uderzamy o stół jak o klawisze, dość mocno, każdym palcem z osobna.

Papierowe kulki

Zgniatamy w ciasne kulki chusteczki, gazety, papier różnej struktury, zaczynamy od jednego z rogów, używamy piszącej ręki.

Ołówek

Trzymamy ołówek w powietrzu za jeden koniec piszącą ręką. Staramy się ruchami palców przesunąć ołówek tak, by chwycić za drugi koniec. W ten sam sposób wracamy do pierwotnej pozycji.

Wiatrak

Trzymamy ołówek w powietrzu piszącą ręką, staramy się obracać go jak wiatrak, używając wyłącznie tej ręki. Obracamy ołówek zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie w przeciwnym kierunku.

Stempelki

Po kolei dociskamy palce prawej, a następnie lewej ręki (leworęczni odwrotnie) do czubka kciuka, powtarzamy ćwiczenie obiema rękami naraz, najpierw z otwartymi, następnie zamkniętymi oczami.

Taśma klejąca

Przyklejamy pasek taśmy klejącej do opuszka palca wskazującego tak, aby mały kawałek taśmy wystawał. Kolejno próbujemy odkleić taśmę poszczególnymi palcami tej samej ręki, powtarzamy z drugą ręką.

Krążenia

Przyciskamy łokcie do boków, wyciągamy przedramiona do przodu. Kolejno wykonujemy krążenia dłoni w nadgarstkach, resztę ciała utrzymujemy nieruchomo.

Ściana

Stajemy na wyciągnięcie ramion od ściany, opieramy dłonie płasko na ścianie, odpychamy się palcami.

Leniwe paluszki

Kładziemy dłoń płasko na stole, kolejno podnosimy i opuszczamy poszczególne palce, powtarzamy ćwiczenie z drugą ręką, następnie z obiema.

Nożyczki

Układamy palec wskazujący i środkowy w nożyce, ćwiczymy ruch tnący.

Zatyczka

Trzymamy zatyczkę od długopisu za pomocą kciuka, palca wskazującego oraz środkowego. Staramy się ją obracać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie w przeciwnym kierunku. Próbujemy przesuwać ją do podstawy kciuka i z powrotem.

Zobacz także:Ćwiczenia logopedyczne

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)