Codziennie, przed różnego rodzaju pracami manualnymi dziecka, wykonujemy razem z nim kilka wybranych ćwiczeń:
Zapasy
Składamy dłonie z rozwartymi palcami skierowanymi do góry, dociskamy do siebie palce, łokcie odchylamy od tułowia na boki.
Obroty
Wyciągamy przed siebie wyprostowane ręce ze splecionymi palcami, wypychamy dłonie w przód.
Szybkie piąstki
Zwijamy dłonie w pięści, energicznie je otwieramy, rozciągamy je przy każdym otwarciu.
Polecamy: Rymowanie- trening pamięci
Kocie pazury
Powoli zginamy palce, powoli je rozprostowujemy.
Domino
Zginamy palce, pojedynczo je rozprostowujemy zaczynając od prawej, a kończąc na lewej ręce.
Maszyna do pisania
Kładziemy na stole obie dłonie i przedramiona, uderzamy o stół jak o klawisze, dość mocno, każdym palcem z osobna.
Papierowe kulki
Zgniatamy w ciasne kulki chusteczki, gazety, papier różnej struktury, zaczynamy od jednego z rogów, używamy piszącej ręki.
Ołówek
Trzymamy ołówek w powietrzu za jeden koniec piszącą ręką. Staramy się ruchami palców przesunąć ołówek tak, by chwycić za drugi koniec. W ten sam sposób wracamy do pierwotnej pozycji.
Wiatrak
Trzymamy ołówek w powietrzu piszącą ręką, staramy się obracać go jak wiatrak, używając wyłącznie tej ręki. Obracamy ołówek zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie w przeciwnym kierunku.
Stempelki
Po kolei dociskamy palce prawej, a następnie lewej ręki (leworęczni odwrotnie) do czubka kciuka, powtarzamy ćwiczenie obiema rękami naraz, najpierw z otwartymi, następnie zamkniętymi oczami.
Taśma klejąca
Przyklejamy pasek taśmy klejącej do opuszka palca wskazującego tak, aby mały kawałek taśmy wystawał. Kolejno próbujemy odkleić taśmę poszczególnymi palcami tej samej ręki, powtarzamy z drugą ręką.
Krążenia
Przyciskamy łokcie do boków, wyciągamy przedramiona do przodu. Kolejno wykonujemy krążenia dłoni w nadgarstkach, resztę ciała utrzymujemy nieruchomo.
Ściana
Stajemy na wyciągnięcie ramion od ściany, opieramy dłonie płasko na ścianie, odpychamy się palcami.
Leniwe paluszki
Kładziemy dłoń płasko na stole, kolejno podnosimy i opuszczamy poszczególne palce, powtarzamy ćwiczenie z drugą ręką, następnie z obiema.
Nożyczki
Układamy palec wskazujący i środkowy w nożyce, ćwiczymy ruch tnący.
Zatyczka
Trzymamy zatyczkę od długopisu za pomocą kciuka, palca wskazującego oraz środkowego. Staramy się ją obracać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie w przeciwnym kierunku. Próbujemy przesuwać ją do podstawy kciuka i z powrotem.
Zobacz także:Ćwiczenia logopedyczne