Co możesz zrobić, by poprawić pamięć malca?

Najlepszym ćwiczeniem pamięci dla dziecka jest nauka piosenek i wierszyków!
Czy wiesz co zrobić, by Twój maluszek miał dobrą pamięć? Wystarczy wzorować się na tym, co proponują rodzicom terapeuci dziecięcy. Sprawdź co polecają, aby poprawić pamięć dziecka!
/ 27.03.2011 21:57
Najlepszym ćwiczeniem pamięci dla dziecka jest nauka piosenek i wierszyków!

Oczywiście nie każdy rodzic trafia z dzieckiem pod specjalistyczną opiekę psychologów i terapeutów dziecięcych. Jeśli rozwój dziecka przebiega bez zakłóceń nie ma co na siłę korzystać z pomocy fachowej siły. Można jednak zrobić to, co robi wiele mam, które pracują w zawodach związanych z edukacją i wychowaniem dzieci.

A zatem do dzieła!

Jeśli masz dziecko w wieku do trzech lat i dość czasu, by spędzić z nim kilka chwil dziennie wykorzystaj je w taki sposób, by rozwinąć jego pamięć. Będziesz potrzebowała płytę z nagraniami dla dzieci, karty do gry w memory lub Piotrusia, klocki, książeczki dla dwu i trzylatków, kredki, kartki, kolorowy papier, klej, nożyczki, kolorowe gazet, zdjęcia członków rodziny, wierszyki i rymowanki dziecięce.

Kilka prostych ćwiczeń na poprawę pamięci dziecka

Najlepszym ćwiczeniem pamięci jest nauka piosenek i wierszyków. Przesłuchaj płytę z piosenkami dla dzieci i wybierz dwie lub trzy piosenki. Jedna niech mówi o kąpieli, jedna o jedzeniu, jedna o zabawie lub o spaniu. Zanim zaczniecie zabawę - puść piosenkę, która zwiastuje zabawę. Zrób tak przed kąpielą i przed snem. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało co teraz je czeka. Zapamięta melodię i nawet niektóre słowa.

Kiedy idziecie na spacer albo rytmicznie chodzicie po mieszkaniu recytuj rymowanki lub proste wierszyki. Im więcej powtórzeń - tym więcej ćwiczeń pamięci.

Polecamy: Dlaczego dziecko powinno raczkować?

Pamiętaj jednak o ważnej zasadzie - żadne z tych ćwiczeń nie może przypominać nauki, może być propozycją udanej zabawy dla Ciebie i dziecka. Jeśli widzisz, że dziecko nie lubi danej melodii, czy okazuje oznaki zmęczenia. Albo Ciebie nudzą te zabawy - zrezygnuj z nich.

Karty do gry w memory lub Piotrusia wykorzystaj w następujący sposób; ułóż trzy karty na podłodze - wśród nich musi być jedna para. Razem z dzieckiem szukajcie takiego samego obrazka. Z czasem jak maleństwu idzie coraz lepiej - zwiększaj poziom trudności. Szukajcie takich samych kolorów, kształtów i rzeczy. Oglądajcie zdjęcia rodzinne i nazywajcie członków rodziny. Im więcej powtórzeń tym więcej ćwiczeń pamięci, tylko uważaj, byś zabawy nie uczyniła nauką. 

Czytaj także: Czym są rozwijanki?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA