POLECAMY

Co możesz zrobić, by poprawić pamięć malca?

Czy wiesz co zrobić, by Twój maluszek miał dobrą pamięć? Wystarczy wzorować się na tym, co proponują rodzicom terapeuci dziecięcy. Sprawdź co polecają, aby poprawić pamięć dziecka!
Co możesz zrobić, by poprawić pamięć malca?

Oczywiście nie każdy rodzic trafia z dzieckiem pod specjalistyczną opiekę psychologów i terapeutów dziecięcych. Jeśli rozwój dziecka przebiega bez zakłóceń nie ma co na siłę korzystać z pomocy fachowej siły. Można jednak zrobić to, co robi wiele mam, które pracują w zawodach związanych z edukacją i wychowaniem dzieci.

A zatem do dzieła!

Jeśli masz dziecko w wieku do trzech lat i dość czasu, by spędzić z nim kilka chwil dziennie wykorzystaj je w taki sposób, by rozwinąć jego pamięć. Będziesz potrzebowała płytę z nagraniami dla dzieci, karty do gry w memory lub Piotrusia, klocki, książeczki dla dwu i trzylatków, kredki, kartki, kolorowy papier, klej, nożyczki, kolorowe gazet, zdjęcia członków rodziny, wierszyki i rymowanki dziecięce.

Kilka prostych ćwiczeń na poprawę pamięci dziecka

Najlepszym ćwiczeniem pamięci jest nauka piosenek i wierszyków. Przesłuchaj płytę z piosenkami dla dzieci i wybierz dwie lub trzy piosenki. Jedna niech mówi o kąpieli, jedna o jedzeniu, jedna o zabawie lub o spaniu. Zanim zaczniecie zabawę - puść piosenkę, która zwiastuje zabawę. Zrób tak przed kąpielą i przed snem. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało co teraz je czeka. Zapamięta melodię i nawet niektóre słowa.

Kiedy idziecie na spacer albo rytmicznie chodzicie po mieszkaniu recytuj rymowanki lub proste wierszyki. Im więcej powtórzeń - tym więcej ćwiczeń pamięci.

Polecamy: Dlaczego dziecko powinno raczkować?

Pamiętaj jednak o ważnej zasadzie - żadne z tych ćwiczeń nie może przypominać nauki, może być propozycją udanej zabawy dla Ciebie i dziecka. Jeśli widzisz, że dziecko nie lubi danej melodii, czy okazuje oznaki zmęczenia. Albo Ciebie nudzą te zabawy - zrezygnuj z nich.

Karty do gry w memory lub Piotrusia wykorzystaj w następujący sposób; ułóż trzy karty na podłodze - wśród nich musi być jedna para. Razem z dzieckiem szukajcie takiego samego obrazka. Z czasem jak maleństwu idzie coraz lepiej - zwiększaj poziom trudności. Szukajcie takich samych kolorów, kształtów i rzeczy. Oglądajcie zdjęcia rodzinne i nazywajcie członków rodziny. Im więcej powtórzeń tym więcej ćwiczeń pamięci, tylko uważaj, byś zabawy nie uczyniła nauką. 

Czytaj także: Czym są rozwijanki?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)