Dlaczego dziecko powinno raczkować?

Dlaczego dziecko powinno raczkować?
Raczkowanie to umiejętność, która u większości niemowląt pojawia koło 8 miesiąca życia. Jest ona związaną z chęcią poznawania przez dziecko otaczającego go świata i potrzebą przemieszczania się.
/ 30.01.2011 15:36
Dlaczego dziecko powinno raczkować?

Raczkowanie ma duże znaczenia dla całego rozwoju maluszka. Podejmowane przez niego próby raczkowania korzystnie wpływają nie tylko na rozwój mięśni i kośćca. Raczkowanie to ważny element rozwoju umysłowego dziecka.

Co daje raczkowanie

Raczkowanie zmusza dziecko do wykonywania ruchów naprzemiennych: prawa ręka - lewa ręka, prawa noga - lewa noga.

Dzięki takim ruchom wzmacniane są mięśnie kręgosłupa.

Precyzja tych ruchów wymaga od dziecka pewnego wysiłku, szczególnie w kwestii utrzymania równowagi.

Wielu psychologów docenia etap raczkowania, gdyż widzi w nim początek współpracy między półkulą prawą i lewą.

Umiejętność ta okaże się ważna w przyszłości i to tak odległej, że nikt nawet nie powiąże raczkowania z sukcesami w nauce.

Wiele badań wskazuje bowiem, że wczesne przygotowanie półkul mózgowych do wykonywania określonych zadań ma znaczny wpływ na umiejętności szkolne takie jak: nauka czytania, pisania, a nawet wpływa na kształtowanie się mowy.

Raczkowanie zmienia też sposób postrzegania świata - raczkując dziecko stale obserwuje otoczenie i przekazuje duże ilości bodźców do mózgu, który te wszystkie informacje stale analizuje.

Raczkowanie daje  możliwość określania odległości i wczesnej orientacji w otoczeniu - dziecko pokonuje pewne odległości - zbliża się do stołu, a oddala od szafy, przemieszcza się z pokoju do kuchni. Poza tym raczkowanie jest przejawem ciekawości dziecka i jego umiejętności osiągania zamierzonych celów.

Poza tym fakt, że większość dzieci raczkuje świadczy o tym, że jest to element rozwoju w pewien sposób zakodowany w ludzkiej naturze.

Polecamy: Jak stworzyć silną relację z dzieckiem?

Jak zachęcać do raczkowania

Przygotowanie do raczkowania to początkowo unoszenie główki, a potem tułowia, pełzanie. By wykonać każde z tych ćwiczeń przygotowawczych należy dostarczyć dziecku nieco przestrzeni na kocu rozłożonym na podłodze. W zabawach tych mogą uczestniczyć rodzice, którzy bawiąc się z dzieckiem również raczkują. 

Czytaj także: Rodzaje płaczu dziecka

Redakcja poleca

REKLAMA