Często się zastanawiamy, co może jeść podczas świąt przyszła mama, po co ze stołu wigilijnego może sięgnąć kobieta karmiąca piersią oraz niemowlę. Które potrawy nie zaszkodzą mamie oraz maluszkowi? Podpowiadamy!
Dania dla dziecka na Boże Narodzenie - przepisy
Wigilia przyszłych mam
Wyjątkowe 1000 pierwszych dni w życiu człowieka rozpoczyna się z chwilą poczęcia. Już od tego momentu zaczyna kształtować się metabolizm dziecka. Otwiera się okno możliwości, w którym kobieta, poprzez odpowiedni sposób żywienia, ma wpływ na kształtowanie zdrowia swojego dziecka w przyszłości. Również w trakcie świąt przyszłe mamy powinny pamiętać o potrzebach organizmu w tym szczególnym okresie i zadbać o dostarczenie mu wartościowych składników odżywczych.
Na wigilijnym stole honorowe miejsce zajmują ryby, najczęściej karp i śledź. Kobiety w ciąży mogą, a nawet powinny, spożywać obydwa gatunki. Śledź jako tłusta ryba morska dostarcza przyszłym mamom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tak ważnych dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka.
Kobiety w ciąży powinny unikać ryb szczególnie zanieczyszczonych rtęcią, a śledź jest jednym z tych gatunków, które posiadają jej najmniej, podobnie jak mintaj i łosoś norweski. Mięso karpia także dostarczy sporych ilości pełnowartościowego białka, składników mineralnych, takich jak potas, fosfor i magnez oraz witamin z grupy B oraz A, D, E.
Ryby przyrządzane z myślą o ciężarnych powinno się piec, dusić, gotować bądź przygotowywać na parze. Nie powinno się ich smażyć.
Święta Bożego Narodzenia to także dania z kapusty takie jak: bigos, czy pierogi z kapustą i grzybami. Niestety dania te są ciężkostrawne i mogą powodować wzdęcia.
Kobiety w ciąży powinny jeść jak najwięcej surowych warzyw, ponieważ w takiej postaci dostarczają organizmowi najwięcej witamin i błonnika. Najlepiej będzie, gdy kapustę białą i pekińską, które są bogatym źródłem witaminy C, podamy pod postacią świeżej surówki. Buraki to podstawowy składnik wigilijnego barszczu, stanowią źródło kwasu foliowego, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu – przyszłe mamy mogą delektować się zarówno barszczem, jak i gotowanym burakami w surówce.
Gdy w trakcie świąt karmisz piersią
Po narodzinach dziecka mama nadal chce dostarczyć mu wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze, kluczowe dla budowy układu odpornościowego przeciwciała i zaspokoić jego zapotrzebowanie na energię. Dlatego podaje mu pokarm, który najlepiej spełnia te wszystkie zadania – swoje mleko.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Jako mama karmiąca zadbaj, by Twoja dieta była lekkostrawna, zdrowa i urozmaicona, także w czasie świąt.
To oznacza, że z wigilijnych dań rybnych powinnaś wybrać rybę gotowaną, pieczoną, przygotowywaną na parze lub rybę w galarecie. Uważaj na dania z grzybami, nie powinnaś jeść ich zbyt wiele, ponieważ są ciężkostrawne, a jeśli dodatkowo nie jesteś pewna źródła ich pochodzenia, lepiej z nich zrezygnuj. Jako mama karmiąca uważaj również na potrawy wigilijne przygotowywane z nasion strączkowych: fasolę z sosem czy kapustę z grochem. Nasiona strączkowe są źródłem cennych kwasów tłuszczowych, błonnika czy witamin, jednak są ciężkostrawne i mogą być przyczyną wzdęć.
Nie wyobrażasz sobie Wigilii bez czerwonego barszczu? Możesz spokojnie delektować się jego smakiem. Jeśli chcesz go zakwasić lepszym wyborem niż ocet będzie sok z cytryny lub sok jabłkowy.
Święta niemowlęcia
Nie wcześniej niż przed ukończeniem 17. i nie później niż po ukończeniu 26. tygodnia życia dziecka można rozpocząć przygodę z nowymi smakami i wprowadzać produkty uzupełniające. Jeżeli Święta Bożego Narodzenia przypadają na etap rozszerzania diety dziecka, pamiętaj o stosowaniu kilku zasad: najpierw podawaj warzywa (akceptacja smaku warzyw jest trudniejsza i trwa dłużej niż akceptacja smaku owoców), a nowe pokarmy podsuwaj pojedynczo w małych porcjach, np. podając jedną łyżeczkę.
Pamiętaj, że organizm małego dziecka jest szczególnie wrażliwy na zanieczyszczenia. Jak podaje Raport „Bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”, niemowlęta i małe dzieci są wyjątkowo narażone na toksyczne działanie metali, których nawet niewielkie ilości mogą powodować niekorzystne zmiany, zwłaszcza w ośrodkowym układzie nerwowym. Bezpiecznym wyborem żywność, która należy do kategorii produktów szczególnego przeznaczenia żywieniowego. Takie produkty spełniają restrykcyjne normy bezpieczeństwa określone prawem krajowym i Unii Europejskiej, posiadają w swym składzie wyłącznie surowce bezpiecznego pochodzenia i są oznaczone wskazaniem wieku np. po. 6., po 9., po 12. miesiącu życia.
Świąteczne wskazówki
- Jeżeli jesteś w ciąży, wyeliminuj z jadłospisu smażone ryby i ciężkostrawne potrawy z kapusty. Zastąp je pieczoną, duszoną bądź przygotowaną na parze rybą i surówką z białej kapusty. Bez obaw zajadaj się barszczem czerwonym lub gotowanymi buraczkami.
- Jeśli karmisz piersią, unikaj dań przygotowanych z nasion strączkowych i grzybów.
- Po okresie ciąży i wyłącznego karmienia piersią, kontynuuj ochronę i podawaj dziecku bezpieczną żywność o optymalnym składzie, zawierającą surowce od zaufanych dostawców, spełniającą o wiele surowsze normy bezpieczeństwa niż dla żywności ogólnej i oznaczoną wskazaniem wieku.
O tym, jak dbać o zdrowe żywienie dziecka w pierwszych trzech latach życia, można przeczytać więcej na edukacyjnej platformie www.1000dni.pl.
Jak zmniejszyć kaloryczność wigilijnych potraw?
Źródło: materiały prasowe 1000 pierwszych dni dla zdrowia/mn