POLECAMY

Sprawdź kim był św. Wiktor?

Imię Wiktor jest szyte na miarę władców, rycerzy i dostojników. Z łaciny bowiem tłumaczy się je jako "zwycięzca". Historia zna różne wersje i odmiany: Wiktoryn, Wiktorian… a obecnie coraz częściej pojawiają się ci klasyczni Wiktorowie.
Sprawdź kim był św. Wiktor?

Od Hugo do Juszczenki

Historia zna wiele osób o tym imieniu; papieży, władców… Słynny pisarz to Pan od „Dzwonnika z Notre-Dame” - Victor Hugo. W historii współczesnej mocno zapisała się batalia 2 Wiktorów: Juszczenki i Janukowycza. To imię było i jest popularne wśród naszych wschodnich sąsiadów, w Polsce dopiero staje się modne. Nasz najbardziej medialny fizyk to Wiktor Niedzicki (autor programu "Laboratorium"). A Wiktor Zborowski? Któż go nie zna! To jeden z najlepszych i... najwyższych polskich aktorów.

Święci, błogosławieni i męczennicy

86 świętych i błogosławionych nosi to imię. Aż 70 z nich było męczennikami. Jak podaje Ksiądz Wincenty Zaleski, wśród osób oddających życie za wiarę było wiele postaci bezimiennych, którym najprawdopodobniej nadawano pośmiertnie imię Wiktor.

Najsłynniejszy św. Wiktor

Najsłynniejszym udokumentowanym Świętym Wiktorem jest papież, Wiktor I, męczennik. Żył w 2 wieku, pochodził z Północnej Afryki. Został papieżem w 189 roku, obejmował tron piotrowy przez 10 lat, do czasu swojej męczeńskiej śmierci. Angażował się w walkę z herezjami, szczególnie gnozą (wiarą w zbawienie poprzez wiedzę) i monarchianizmem (błędna nauka odnosząca się do Trójcy Świętej). Nie znamy dokładnych okoliczności śmierci Wiktora I, został pochowany w Watykanie, a wspominamy go 28.07.

Przeczytaj: Św. Dorota - z miłości do wiary

Wiktor – zwycięzca, to idealna nazwa dla nagrody. I tak od 1985 roku rozdawane są statuetki Akademii Telewizyjnej. Otrzymują je wybitne postaci telewizyjne w 10 kategoriach. Najbardziej wymarzoną statuetką jest jednak Superwiktor, przyznawany za całokształt twórczości. Pozłacany.

Zobacz też: Jakie były losy pierwszych Kacprów?

W 2009 roku w rankingu najczęściej nadawanych imion wśród dzieci Wiktor był na 8 miejscu (nadano je 5.240 razy). Imię, jak samo tłumaczenie wskazuje, brzmi poważnie, zaś chyba najsympatyczniejszymi zdrobnieniami z jakimi można się spotkać są Wicio i Witek.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/3 lata temu
haha
/4 lata temu
Nic nie rozumiem mam patrona czy nie???
/4 lata temu
nic nie rozumiem
POKAŻ KOMENTARZE (15)