Jakie były losy pierwszych Kacprów

Jakie były losy pierwszych Kacprów
Najbardziej znany przede wszystkim jako jeden z trzech mędrców odwiedzających małego Jezusa w betlejemskim żłóbku. Imiona Melchior i Baltazar być może czekają na swój renesans, teraz swoje pięć minut ma Kacper. To imię nosi aż 9,719 chłopców urodzonych w 2009 roku (drugie miejsce wśród najpopularniejszych imion męskich w Polsce).
/ 29.07.2010 14:03
Jakie były losy pierwszych Kacprów

Trzej Mędrcowie-Magowie

Święty Mateusz w Ewangelii opowiada o Trzech Mędrcach ze Wschodu prowadzonych przez Gwiazdę do Betlejem, miejsca narodzin nowego króla - Jezusa. W Biblii mag – to synonim mędrca lub astrologa. Zaś mówimy o 3 królach, ponieważ przybycie ich do Betlejem miało być wypełnieniem proroctwa z psalmu 72: „I oddadzą mi pokłon wszyscy królowie”, zaś najmocniejszy argument, to Księga Izajasza (Iż 60,3): „I pójdą narody do Twego światła, królowie do blasku Twojego wschodu”. Teologowie tłumaczą pokłon trzech magów jako dowód podległości władz ziemskich wobec władzy Boskiej.

Pierwsza wzmianka o epifanii (święcie Trzech Króli) pochodzi z 3 wieku. Jest to święto objawienia Syna Bożego poganom, osobom spoza narodu wybranego. Co więcej, od XIV wieku, aby pewnie nadać sens teologiczny pogańskiemu pochodzeniu królów, przedstawiono ich jako osoby 3 różnych ras, z Europy, Azji i Afryki.

Magowie to też pierwotna nazwa plemienia Medów, którzy w późniejszym czasie wyspecjalizowali się jako orientalni wróżbici. Herodot precyzuje, że jest to pewien szczep irański. Trudno pokusić się na konkretny region z którego mogli pochodzić trzej wędrowcy, ponieważ w czasach narodzin Jezusa Wschodem nazywano te krainy, które leżały na wschód od rzeki Jordan, czyli Arabię, Persję, aż po Indie.

Pismo Święte wspomina o złocie, kadzidle i mirrze, stąd przekonanie, że królów było trzech. Ewangelia nie precyzuje dokładnej liczby odwiedzających… Przyniesione dary świadczą o zamożności przybyszów ze Wschodu, w owym czasie były horrendalnie drogie. Pytanie o czas jest uzasadnione. Jako, że magowie złożyli wizytę Świętej Rodzinie po Ofiarowaniu Jezusa w Świątyni, zaś Mateusz Ewangelista mówi o odwiedzinach w domu, a nie w stajni… zatem ta wizyta mogła mieć miejsce nawet do 2 lat po narodzinach Jezusa. Niektóre obrazy przedstawiające samą scenę pokłonu trzech magów, ukazują Jezusa jako już starsze dziecko, jednak na tradycyjnych pocztówkach świątecznych nadal króluje szopka, magowie, pastuszkowie… i niemowlę położone w żłobie w asyście wołka i osiołka. 

Przeczytaj także: Dwie Święte Weroniki

Legenda głosi, że cesarzowa Helena odkryła szczątki Trzech Króli i podarowała je bp. Mediolanu. Obecnie spoczywają w Kolonii. Tradycja nie zapamiętała szczegółów, wiemy tylko, że Kacper był najstarszym z podróżnych. Jest patronem pielgrzymów, kuśnierzy, producentów kart do gry, broni od niepogody, wzywany jest podczas ataków padaczki.

Imię to pochodzi z języka perskiego, „gathaspar” oznacza „wspaniały, dostojny, skarbnik”. Najczęściej spotykanymi odmianami są: Kacper, Caspar, Gaspar…

Japoński męczennik Kacper Vaz

Błogosławiony o tym imieniu, to też Kacper Vaz, żyjący w XVII wieku japoński męczennik, tercjarz franciszkański. Został spalony na stosie za azyl udzielany misjonarzom oraz za konspirację. W Japonii piętnowano wiarę chrześcijańską, zaś Kacper we własnym domu umożliwiał odprawianie mszy świętej i posługę sakramentalną zaprzyjaźnionym księżom. Zginął wraz z żoną.

Zobacz też: Św. Dorota - z miłości do wiary

Inni znani Kacprowie

Inni znani Kacprowie to chociażby:

Malarz Caspar David Friedrich, podróżnik Gaspar da Gama (bliski współpracownik Vasco da Gamy), czy sympatyczny polski aktor Kacper Kuszewski. Już czwarte pokolenie chyba zaprzyjaźnia się z wesołym, dobrym duszkiem Kacprem, z animowanego serialu, wyprodukowanego w latach 40-tych XX wieku przez wytwórnię Harveytoon. W Polsce zaczął „straszyć” dopiero w latach 90-tych ubiegłego wieku. Jest to opowieść o małym duszku, który chce się z każdym zaprzyjaźnić, jest usłużny, wesoły… W latach 90-tych XX wieku Kacper bawił dzieci, dziś te dzieci mają swoje dzieci… i może z sentymentu dla przesympatycznej postaci z dobranocek, nazywają je właśnie Kacprami?

Redakcja poleca

REKLAMA