POLECAMY

Czy Oliw(i)a była zawsze sprawiedliwa?

Z łaciny Oliwia oznacza po prostu osobę hodującą oliwki. W Polsce te drzewka nie mają idealnych warunków, ale imię Oliwia ma się kwitnąco!
Czy Oliw(i)a była zawsze sprawiedliwa?

Imię Oliwia znane jest od starożytności, prawdopodobnie pochodzi od męskiego imienia Oliwiusz. Oliwia była różnie wymawiana, najczęściej mówi się o: Oliwi, Libii, Libie…  Oliwię spopularyzował i przypomniał Shakespeare w komedii: „Wieczór Trzech Króli lub róbcie co chcecie”.

Święte Oliwie

Znamy 2 hagiografie świętych o tym imieniu:

  • Włoska święta, Oliwia z Brescii, żyjąca w 2 wieku. W Imperium Rzymskim chrześcijanie byli wówczas oskarżani o wszelkie niepowodzenia. Byli zabijani jako ofiary przebłagalne dla bogów… Oliwii również postawiono zarzut wyznawania wiary chrześcijańskiej, została postawiona przed sądem i skazana na tortury. Zmarła w 119 roku. Od wieków wierni modlą się do niej z prośbą o zdrowie, ulgę w bólu, a także proszą o szczęśliwą podróż.
  • Oliwia z Palermo, również męczennica, żyła w X wieku na Sycylii, skąd została porwana przez Saracenów i przewieziona do Tunisu. Tu poznała wiarę chrześcijańską. W tamtym miejscu i czasie nie dbano o niewolników, Oliwia została porzucona przez swojego pana w lesie na pastwę zwierząt. Opatrzność jednak nad nią czuwała, została odnaleziona przez przypadkowych myśliwych. Po pewnym czasie udało jej się nawrócić swoich wybawicieli na wiarę chrześcijańską. Nie byli oni jednak wyjątkiem, wiele osób za pośrednictwem Oliwii przyjęło chrześcijaństwo. To nie spodobało się władzom Tunisu, została aresztowana, torturowana aż wreszcie ścięta. Legenda mówi, że w chwili śmierci jej dusza na oczach wszystkich zgromadzonych uleciała do nieba. W ikonografii przedstawiana jest najczęściej z gałązką oliwną w ręku.

Imię Oliwia w 2009 roku nadano aż 4,213 niemowlętom, co dało mu 5 miejsce w rankingu popularności. Oliwie obchodzą imieniny: 5 marca i 15 czerwca.

Polskie słynne Oliwie?

Polskich słynnych Oliwii na razie ze świecą szukać, ale warto przypomnieć Oliwię Łuczak - bokserkę amatorkę, mieszkającą jednak na stałe w Niemczech. Najsłynniejsze kobiety noszące to imię pochodzą z kręgów anglojęzycznych, są to piosenkarki: Olivia Newton-John, Lufkin, czy aktorki: Wilde, Hallinan, czy de Havilland. Patrząc na ilość obecnie nadawanych imion Oliwia, możemy być pewni, że za dwadzieścia, trzydzieści lat polska reprezentacja tego imienia będzie znacznie bardziej bogata.

Zobacz też: Kogo i jak zaprosić na imieniny

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/3 lata temu
ja jestem chrześćijanką.bo jestem z brecii.a w szkole chodzchozę do 3 klasy.i mam język polski.
/3 lata temu
ja się nazywam oliwia.a ty się nie nazywasz oliwia.
/5 lat temu
esk
POKAŻ KOMENTARZE (6)