Poronienie - kiedy starać się o dziecko fot. Adobe Stock

Poronienie a kolejna ciąża - kiedy starać się o dziecko po poronieniu

Poronienie może wzbudzić strach i niepewność, czy starać się o dziecko ponownie. Optymalny czas, by zajść w kolejną ciążę po poronieniu to od 3 do 6 miesięcy.
Edyta Liebert / 12.02.2020 08:00
Poronienie - kiedy starać się o dziecko fot. Adobe Stock
W teorii po poronieniu można starać się o kolejną ciążę w cyklu bezpośrednio po stracie. Z medycznego punktu widzenia lepiej odczekać - dowiedz się, dlaczego.
 

Kiedy starać się o dziecko po poronieniu

Optymalny czas na ponowne staranie się o dziecko to okres od 3 do 6 miesięcy po poronieniu. Fizycznie kobiecy organizm przygotowany jest na kolejną ciążę już w czasie pierwszej owulacji po poronieniu. Miej na względzie, że organizm sam niejako może chronić się przed poronieniem i nawet potrafi odsunąć owulację o nawet 8 tygodni.
 
Jeśli kobieta poroniła wczesną ciążę lub doszło do ciąży biochemicznej, zajście w kolejną po tak krótkim czasie jest jak najbardziej możliwe. Jeśli natomiast utrata dziecka nastąpiła pod koniec np. I trymestru, trzeba wziąć pod uwagę stan fizyczny i psychiczny kobiety. Powinno dojść do oczyszczenia organizmu, regeneracji i przejścia przez okres żałoby.
 

Jakie jest ryzyko kolejnego poronienia

Czy jeśli poroniło się pierwszą ciążę, czy to oznacza, że straci się kolejną? Niekoniecznie. Nie należy jednak za bardzo się spieszyć i jeśli jest to nie pierwsze poronieni, warto wykonać badania:
  • USG narządów rodnych,
  • morfologa krwi,
  • histopatologia,
  • ew. badania genetyczne (przeprowadzane też na materiale poronnym).

Ok. 20% ciąż kończy się na bardzo wczesnym etapie i kobieta często nie wie, że była w ciąży. Z kolei te, które zrobiły test ciążowy i wyszedł pozytywny, a potem występuje u nich krwawienie podejrzewają, że mogą mieć okres w ciąży, a w rzeczywistości poroniły.
 
Pamiętaj, że ból podbrzusza czy krwawienie w ciąży (zwłaszcza na początku) może być zwiastunem późniejszych komplikacji.
 
Ciąża biochemiczna - przyczyny i objawy wczesnego poronienia
Ciąża biochemiczna - przyczyny i objawy wczesnego poronienia
Ciąża biochemiczna to sytuacja, kiedy dochodzi do poronienia przed 6. tygodniem - taka ciąża nie jest rozpoznawana klinicznie, nie widać jej na USG, a jedynym dowodem zapłodnienia jest obecność betaHCG we krwi.
Ból podbrzusza w ciąży - co oznacza na danym etapie ciąży
Ból podbrzusza w ciąży - co oznacza na danym etapie ciąży
Ból podbrzusza w ciąży z reguły jest wynikiem fizjologicznych zmian w organizmie lub symptomem problemów z układem pokarmowym. Ból podbrzusza w ciąży w I trymestrze może jednak też oznaczać poronienie.
Okres w ciąży: to nie miesiączka, a krwawienie - zgłoś się do lekarza
Okres w ciąży: to nie miesiączka, a krwawienie - zgłoś się do lekarza
Czy okres w ciąży może wystąpić - to częste pytanie wśród kobiet, które miesiączkę mylą z krwawieniem w ciąży lub plamieniem. Okres a ciąża to 2 odmienne fizjologiczne stany - nie mogą występować jednocześnie.
Zatrucie ciążowe (gestoza) jest bardzo groźne. Objawy i leczenie
Zatrucie ciążowe (gestoza) jest bardzo groźne. Objawy i leczenie
Zatrucie ciążowe może doprowadzić m.in. do odklejenia się łożyska, przedwczesnego porodu, obumarcia płodu, a nawet do śmierci matki. Najczęściej pojawia się po 20. tygodniu ciąży, objawy to silne obrzęki, białkomocz, wysokie ciśnienie.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)