Najczęstsze przyczyny niepłodności

Coraz częściej stosowaną na świecie metodą antykoncepcji jest implant hormonalny
Niepłodność według WHO to niezdolność do zajścia w ciążę lub spłodzenia dziecka, w ciągu 12 miesięcy regularnego współżycia. Warto pamiętać, że niepłodność to nie jest tylko problem kobiety! Również mężczyźni borykają się z problemem niepłodności!
/ 04.10.2016 13:48
Coraz częściej stosowaną na świecie metodą antykoncepcji jest implant hormonalny

Niepłodność - choroba cywilizacyjna?

WHO wpisała niepłodność na listę chorób cywilizacyjnych, dotyczy ona aż około 20% par w Polsce, jednak tylko część z par niepłodnych poszukuje pomocy specjalisty. Około 25% płodnych kobiet zachodzi w ciążę w wybranym cyklu, jednak część par długotrwale nie może doczekać się potomstwa.

Polecamy: Toksoplazmoza w ciąży

Problem finansowy

W sytuacji, kiedy w Polsce przedkłada się odpowiedni status społeczny i finansowy nad rodzenie dzieci, decyzja o zajściu w ciążę przenosi się na trzecią, czwartą dekadę życia, kiedy występują coraz częściej problemy z płodnością.

Leczenie niepłodności w Polsce jest utrudnione ze względu na finansowanie. Testy diagnostyczne oraz leczenie hormonalne nie jest objęte dofinansowaniem ze strony Skarbu Państwa.

Ciężar kosztów wspomaganej reprodukcji ponoszą tylko i wyłącznie cierpiące pary, a wielu z nich na to nie stać.

Problem pary

W społeczeństwie brak jest jeszcze świadomości tego, że mężczyzna może być odpowiedzialny za niepłodność pary aż w 40-60% przypadków. Najczęściej leczenie podejmuje kobieta, a partner nie chce przyjąć do wiadomości, że on także powinien się przebadać. Palenie papierosów ma negatywny wpływ zarówno na płodność mężczyzny, jak i kobiety, na jakość gamet oraz na zdrowie dzieci. Jednym z mechanizmów może być powstawanie stresu oksydacyjnego pod wpływem dymu papierosowego.

Ważnym czynnikiem niepłodności jest stres oksydacyjny.

Brak równowagi pomiędzy przeciwutleniaczami a powstającymi w komórkach wolnymi rodnikami niesie za sobą różne konsekwencje. Są to u mężczyzny: uszkodzenie błon komórkowych, indukowanie uszkodzeń DNA oraz przyśpieszenie apoptozy plemników.

U kobiety z kolei nadmierny stres oksydacyjny powoduje uszkodzenie lipidów oraz DNA komórki jajowej, zahamowania syntezy białek oraz wydzielania ATP, a także odgrywa rolę w etiopatogenezie endometriozy, jajowodowego czynnika niepłodności i niewyjaśnionej niepłodności.

Zobacz także: Jak rodzi się ciąża

Redakcja poleca

REKLAMA