POLECAMY

Toksoplazmoza w ciąży

Na pewno wiele słyszałaś o tym, że koty mogą być przyczyną groźnej choroby - toksoplazmozy. Jednak zanim będziesz chciała pozbyć się z domu kota, tylko dlatego, że jesteś w ciąży - dowiedz się, jakie są realne zagrożenia. Tak naprawdę - kot, z którym mieszkasz nie jest w żaden sposób szkodliwy!
Toksoplazmoza  w ciąży fot. Fotolia

Czym jest toksoplazmoza?

Toksoplazmoza to choroba wywoływana przez pierwotniaka Toxoplazmoza gondii. Choroba ta może być przyczyną ślepoty, niedosłuchu i opóźnienia rozwojowego dziecka. Zarażenie się nią nie jest bezpieczne dla płodu, dlatego należy unikać wszystkiego, co może zawierać pierwotniaki toksoplazmozy!

Jak można zarazić się toksoplazmozą?

Toksoplazmozą można zarazić się mając kontakt z odchodami kotów, jedząc surowe mięso lub pijąc niepasteryzowane mleko (warto także uważać na sery pleśniowe wykonywane z niepasteryzowanego mleka!).

Polecamy: Dieta w ciąży

Koty a toksoplazmoza

Jeśli mieszkasz z kotem od dłuższego czasu najprawdopodobniej uodporniłaś się na tę chorobę. Aby się upewnić powinnaś wykonać badania krwi, polegające na określeniu miana przeciwciał IgM i IgG w surowicy krwi. Dzięki temu będziesz miała gwarancję, że dziecku nic się nie stanie!

Ponadto powinnaś udać się ze swoim kotem do weterynarza, aby sprawdzić, czy ma on aktywną infekcję.

Jednak musisz wiedzieć, że koty domowe mają bardzo małe szanse na zarażenie się pierwotniakami toksoplazmozy. Przede wszystkim infekcję przenoszą koty dzikie - takie, które mają kontakt z ptakami lub myszami (polujące na pokarm).

Środki ostrożności

To, że Twój kot jest zdrowy, nie oznacza, że nie  możesz zarazić się toksoplazmozą! Oczywiście - nie od swojego kota, skoro jest zdrowy nie ma powodów, aby się go pozbywać. Zwróć uwagę na inne potencjalne źródła zakażenia!

Przede wszystkim unikaj surowego mięsa (nie karm nim nawet swojego kota), jeśli masz kontakt z surowym mięsem myj ręce. Nie dopuść, aby Twój kot miał kontakt z innymi zwierzętami (kotami, ptactwem). Postaraj się unikać kontaktu z odchodami zwierząt (jeśli  np. wykonujesz prace w ogródku używaj rękawiczek).

Jeśli masz dzieci nie pozwalaj im bawić się w osiedlowych piaskownicach, które wielu kotom służą za kuwetę!

Zobacz także:  Co może zaszkodzić dziecku podczas ciąży?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Moja przyjaciółka zachorowała na toksoplazmozę, gdy była jeszcze dzieckiem. Teraz jest już dorosłą kobietą w 6 miesiącu ciąży i cały czas drży o swoje dziecko. Okropna choroba!