mdłości w ciąży - jak sobie pomóc fot. Fotolia

Dowiedz się, skąd te ciążowe mdłości!

Całkiem straciłaś apetyt i mdli Cię na widok jedzenia? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i dowiedz się, jak temu zaradzić!
Agata Bernaciak / 16.10.2013 08:25
mdłości w ciąży - jak sobie pomóc fot. Fotolia
Rozwijający się w Tobie organizm dziecka potrzebuje wielu składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest, byś przestrzegała zdrowej diety. Powinnaś jeść to, co wartościowe: warzywa, owoce, chude mięso, ryby, nabiał... ale co zrobić, gdy na samą myśl o śniadaniu dostajesz mdłości?

1. Najważniejsza jakość produktów!

Na szczęście na początku ciąży liczy się nie ilość tego, co zjadasz, ale jakość. Rozwijające się w Tobie dziecko jest jeszcze maleńkie, dlatego w I trymestrze Twoje zapotrzebowanie kaloryczne nie zmienia się. Dopiero później będziesz potrzebować około 300–400 kcal więcej. Jeżeli do tej pory odżywiałaś się zdrowo, nie musisz zmieniać swojej diety.

Jeśli jednak w pierwszych tygodniach ciąży zamiast wzrostu apetytu masz problemy z jedzeniem, cierpisz na nudności w ciąży albo nawet zdarzają Ci się wymioty, nie denerwuj się. Pociesz się tym, że tego typu kłopoty gnębią prawie połowę ciężarnych! Na szczęście w znakomitej większości wypadków nie będą miały żadnego negatywnego wpływu na maleństwo.

2. Skąd te kłopoty?

Najprawdopodobniej przyczyną mdłości, a nawet wymiotów są zmiany hormonalne, a zwłaszcza wysoki poziom hormonu ciążowego (hCG). Najczęściej tego typu problemy zdarzają się u kobiet, które po raz pierwszy zaszły w ciążę lub oczekują bliźniąt. Mdłości szczególnie silne są rano – stąd zresztą nazwa „poranne mdłości”. Niektóre kobiety doświadczają ich jednak nie tylko po obudzeniu się, ale nawet przez cały dzień.

3. Jak sobie pomóc przy mdłościach?

Na własną rękę nie bierz lekarstw przeciwwymiotnych ani żadnych innych środków. Mogłoby to zaszkodzić dziecku. Wszelkie leki i witaminy, które zażywasz, muszą być zaordynowane przez lekarza. U większości kobiet tego typu problemy z jedzeniem trwają tylko przez pierwszy trymestr ciąży.
Jeśli jednak nie masz apetytu dłużej niż przez kilka dni, a do tego dołączają się wymioty, koniecznie jak najszybciej zgłoś się do swojego lekarza.

4. To może być niebezpieczne!

Średnio raz na 1000 ciąż zdarzają się tzw. wymioty niepowściągliwe. Mogą być naprawdę niebezpieczne i dla Ciebie, i dla dziecka. Jeśli przez dłuższy czas wymiotujesz, to nie tylko nie przybierzesz na wadze, ale także tracisz wodę i wiele cennych składników mineralnych. Długo trwające wymioty doprowadzają do odwodnienia, uszkodzenia wątroby, a nawet do utraty ciąży! Może okazać się konieczny pobyt w szpitalu, podawanie dożylne wody, glukozy i elektrolitów.

napisane na podstawie tekstu autorstwa Katarzyny Pinkosz
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/09.12.2012 19:40
jestem w 13 tyg ciaży od 3 miesiecy cuje sie zle mam nudnosci i wymiotuje czesto czy to minie z czasem?
/19.01.2010 11:37
ja przez pierwsze 3 mieiace codziennie i po kazdym posilku wymiotowalam, strasznie bronilam sie przed szpitalem i teraz nie wiem czy to dobrze...? w obecnej chwili wszystko jest ok, nie mialam i nie mam anemii i coraz lepiej sie czuje, jednak jestem bardzo słaba:)
/27.03.2007 13:59
Od początku ciąży jestem na zwolnieniu i muszę cały czas leżeć.Do tej pory nie miałam apetytu i codziennie wymiotowałam.Schudłam 3kg zamiast przytyć. Teraz zaczął się 14 tydzień i jest trochę lepiej (już 3 dni nie wymiotuję)Jak wstawałam z łóżka to nie mogłam chodzić po mieszkaniu, bo zaraz robiło mi się słabo i kręciło mi się w głowie.Pozdrawiam wszystkie mamusie pierwszego trymestru.
POKAŻ KOMENTARZE (4)