Blizna po cesarskim cięciu fot. Adobe Stock

Blizna po cesarce: jak wygląda, jak o nią dbać i co robić, gdy boli

Blizna po cesarce to nie tylko problem estetyczny. Pojawia się ból i dyskomfort, przez kilka miesięcy nie ma się czucia. Po zdjęciu szwów blizna jest sinoróżowa, potem blednie. Można ją usunąć po 2-3 miesiącach.
Edyta Liebert / 15.01.2020 10:53
Blizna po cesarskim cięciu fot. Adobe Stock

Blizna po cesarce jest pamiątką po porodzie - zanim stanie się niemal niewidoczna, może boleć, może też pojawić się zgrubienie, a bez odpowiedniej pielęgnacji zagoić się w nieestetyczny sposób.

Blizna po cesarce a rana po cesarce, jak dbać, jak wygląda

Cięcie cesarskie wykonuje się nieco nad spojeniem łonowym, ma długość ok. 15 cm i 3 mm grubości. Można ją łatwo ukryć pod bielizną, bikini i teoretycznie nie sprawia problemów.

Blizna po cesarce de facto pojawia się po kilku tygodniach od porodu i na jej wygląd wpływa higiena rany po cesarskim cięciu. Tuż po porodzie należy ją myć pod prysznicem wodą z mydłem, spryskiwać środkiem dezynfekującym i delikatnie osuszać papierowym ręcznikiem.

Kobiecie po porodzie ze względu na bliznę po cesarce konieczne są siateczkowe majtki, jednorazowe, które nie uciskają na ranę i później - bliznę po cc. Zalecane jest też wietrzenie rany.

Duże znaczenie mają luźne ubrania, bardzo ograniczona aktywność fizyczna i właściwe przystawianie dziecka do karmienia piersią - nie powinno uciskać ono na brzuch.

Zazwyczaj po 7 dniach kobieta zgłasza się na zdjęcie szwu (zdarza się, że do zszycia skóry są używane szwy rozpuszczalne). Rana po cesarce jest silnie różowa, tkliwa, delikatna. Przez kilka tygodni po porodzie rana może swędzieć i łatwo ulegać podrażnieniu. Ale jest to też moment, w którym można wdrożyć odpowiednią pielęgnację oraz rehabilitację.

Blizna po cesarce: maści, kremy, masaż

W przypadku pielęgnacji blizny po cc ważna jest systematyczność. 2-3 razy dziennie warto smarować bliznę olejkiem lub kosmetykami uelastyczniającymi skórę, które z pewnością zostały ci z czasu ciąży. 

Warto, aby kosmetyki na bliznę po cesarce zawierały np. olejek różany, makadamia, masę perłową lub śluz ze ślimaka. Bardzo popularne są też plastry na bliznę, dostępne w aptekach.

Warto wykonywać też terapię blizny po cc, ale jeśli nie czujesz potrzeby wsparcia specjalisty, to możesz wykonywać delikatny masaż, „wyciąganie” blizny ku górze i dołowi tak, by nie powstały zrosty i zgrubienia. Gojeniu blizny sprzyja pionizacja, nie leżenie. 

Blizna po cesarce po kilku miesiącach i latach (zdjęcia)

Po kilku tygodniach i miesiącach blizna zaczyna blednąć, ale wciąż możesz nie mieć czucia w jej okolicy z powodu rozciętych podczas operacji nerwów. To, jak blizna wygląda, zależy od właściwości skóry (genów), odżywiania i nawodnienia organizmu oraz pielęgnacji.

Jeśli np. w trakcie ciąży miałaś rozstępy to wiesz już, że twoja skóra choć może wiele, nie jest tak elastyczna i wytrzymała, jak byś chciała. W okresie gojenia się blizny warto się nie zrażać i robić zdjęcia, by obserwować zmiany i proces jej - niestety powolnego - blaknięcia. 

Blizna po cc min. pół roku od porodu

Blizna po cc min. pół roku od porodu/ fot. Adobe Stock

Blizna po cc rok po porodzie

 

Blizna po cc ok. rok po porodzie/ fot. Adobe Stock

Blizna po cc ok. 2 lata od porodu

Blizna po cc ok. 2 lata od porodu/ fot. Adobe Stock

Blizna po cc - całkowicie zagojona

Blizna po cc - całkowicie zagojona/ fot. Adobe Stock

Blizna po cesarce: dlaczego boli?

Ból jest wpisany w posiadanie blizny po cesarce. Wiele kobiet odrzuca myśl, że przeszły poważną operację, która zostawia ślad nie tylko widoczny gołym okiem, ale silnie znaczący dla organizmu. 

Gdy młoda mama słyszy: nie noś dziecka, nie dźwigaj wózka po schodach, usiądź odpocznij - ma ochotę zaśmiać się doradcom w twarz, bo początki z noworodkiem są trudne, a rana i blizna po cesarce może bardzo „ciągnąć” i boleć. Niewiele można na to poradzić.

  1. Gojenie się tkanek miękkich trwa ok. 4-6 tygodni, a remodelacja blizny - nawet do 2 lat.
  2. Pół roku po cięciu można odczuwać ból w okolicy blizny.
  3. Możesz mieć zaburzenia czucia lub zmniejszone czucie pod blizną lub nad nią.
  4. Blizna może reagować na zmiany pogody.
  5. Miesiączki mogą stać się bardziej bolesne – napięcie w podbrzuszu i zrosty mogą prowadzić do bolesnego miesiączkowania.
  6. Po latach blizna po cc daje o sobie znać w postaci bólów kręgosłupa. 

Co wtedy?

Rehabilitacja blizny jest odpowiedzią na wiele problemów związanych z blizną po cc - nawet po kilku latach warto udać się do specjalisty i rozpracować bliznę. Często jest tak, że na zewnątrz blizna wygląda bez zarzutu, a pod powierzchnią skóry tworzą się zrosty i sklejenia powięzi.

Głębokie zrosty mogą dokuczać latami, imitując choroby macicy, pęcherza, czy jelit. To stany zapalne, które mogą mieć wpływ nawet na otrzewną, struktury kostne i wiązadła kręgosłupa. 

Blizna po cesarce: usuwanie

Wielu kobietom blizna po cesarce doskwiera i może przypominać niekoniecznie o pięknym momencie - ciąża nie zawsze kończy się szczęśliwie, a poród rzadko przebiega zgodnie z planem.

Aby usunąć bliznę po cc, warto udać się do kosmetologa na konsultację już po 2-3 miesiącach od porodu. Najpopularniejszą metodą usuwania blizny po cc jest laser, który jest jednocześnie przeciwwskazaniem, jeśli karmisz piersią. 

Zabiegi polegają na „strzelaniu” wiązką światła milimetr po milimetrze, co jest nieprzyjemne i bolesne. Zabieg jest wykonywany seriami i kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Laserowe usuwanie blizny i rozstępów jest skuteczne, podobnie jak zabieg RF - radiofrekwencja mikroigłowa, która jest określana jako nieoperacyjny lifting, mikronakłuwanie o wysokiej precyzji.

Jest dość bolesny w przypadku blizny po cesarce, nawet jeśli zabiegi są wdrażane po roku czy dwóch od cesarskiego cięcia. Koszt takich zabiegów zależy od ich liczby - zazwyczaj przeznacza się na do 2000-3000 zł. 

Więcej o cc: Cesarskie cięcie na życzenie - Polki nie chcą rodzić naturalnieNa czym polega cesarskie cięcieŁatwo i przyjemnie? Obalamy mity na temat cesarki