POLECAMY

Kiedy w cyklu miesiączkowym są dni płodne?

81% Polek, które nigdy nie rodziły nie wie, kiedy ma dni płodne. Czy wiesz, że owulacja trwa tylko 24 godziny, a dni płodne to nawet 9 dni? Zobacz jak obliczyć, kiedy masz dni płodne.

dni płodne

Fot. Fotolia

Jak wynika z badania opinii przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Płodna Polka” , tylko 19% młodych, nieposiadających jeszcze dzieci kobiet wie, kiedy są dni płodne. Czas w miesiącu, kiedy współżycie może zakończyć się ciążą, to od 7-9 dni. Tymczasem niemal połowa respondentek uważa, że dni płodne trwają od 4-6 dni.

Kiedy przypadają dni płodne?

W rzeczywistości do zapłodnienia dochodzi tylko w czasie owulacji, inaczej jajeczkowania, które utrzymuje się przez 24 godziny. Czasem może się ona opóźniać, dlatego przy obliczaniu dni płodnych przyjmuje się, że trwa dwa dni. Jednak  kluczową rolę w szacowaniu czasu możliwego zapłodnienia odgrywa długość życia plemników, które mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet 7 dni.

W czasie owulacji komórka jajowa zostaje uwolniona i przemieszcza po drogach rodnych kobiety. Występuje zazwyczaj na dokładnie 14 dni przed kolejnym okresem. Oznacza to, że przy 28-dniowym cyklu dni płodne będą występować między 8. a 16. dniem cyklu, przy 29-dniowym między 11. a 17. itd.

Zobacz także: Jak rozpoznać, czy jesteś w ciąży?

Jak rozpoznać dni płodne?

Długość życia plemników nie jest stała i zależy od jakości nasienia partnera, stopnia nawilżenia pochwy i jej odczynu. Im staje się on bardziej zasadowy – co dzieje się np. w trakcie orgazmu partnerki – tym przeżywalność plemników będzie większa. Zazwyczaj przyjmuje się, że są w stanie przetrwać w organizmie kobiety około 5 dni, jednak są przypadki, gdy ten czas wynosi aż 7 dni.

Dni płodne przebiegają u wielu kobiet w zasadzie bezobjawowo. U części pań może występować poprawa nastroju, czy zwiększenie libido. Dokładna obserwacja organizmu może pomóc wskazać optymalny czas na zapłodnienie poprzez pomiar gęstości śluzu szyjkowego, rozwarcia szyjki macicy oraz temperatury kobiety.

Około połowa pań doświadcza bólu owulacyjnego oraz delikatnych plamień.

"Z tych powodów najlepszą metodą obliczania dni płodnych będzie obserwacja cyklu, jeśli jest on regularny. W przeciwnym wypadku pierwsze szacunki, co do określenia czasu najlepszego do zapłodnienia, będą możliwe dopiero po pół roku" – mówi dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii „Płodna Polka”. 

Kobiety, które mają problemy z zajściem w ciążę powinny przyjmować okres trwania dni płodnych na maksymalnie 5 dni, przy założeniu, że owulacja trwa u nich 1 dzień, z możliwością 24-godzinnego opóźnienia. Natomiast okres przeżycia plemników przyjąć na 3 dni. Gdy przez 12 miesięcy współżycia w trakcie owulacji nie dochodzi do poczęcia, para powinna zgłosić się do specjalisty z dziedziny niepłodności.

Źródło: Materiały prasowe kampanii "Płodna Polka"

Zobacz także: Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/miesiąc temu
To jest czasami loteria, jak się ma wątpliwości to najlepiej iść do lekarza, który wszystko pomoże ustalic co i jak jest, ja mam bardzo fajną panią ginekolog - panią Beatę Chołys- Duszyńską bardzo fajnie wszystko tłumaczy no i ma duze doswiadczenei bo pracuje w szpitalu w Limanowej.