Jak obliczyć datę porodu?

Tej dwójce będzie tylko można pozazdrościć tego szczęścia.
Kiedy będziemy mogły przytulić nasze dziecko? Spod jakiego znaku zodiaku będzie? Jest kilka metod obliczenia przybliżonego terminu porodu. Każda ciężarna kobieta może oszacować datę przyjścia na świat oczekiwanego maleństwa. Jakie dane są potrzebne?Jak spróbować wyliczyć datę urodzin dziecka?
/ 14.03.2011 09:45
Tej dwójce będzie tylko można pozazdrościć tego szczęścia.

Przybliżony termin porodu każda ciężarna kobieta może obliczyć samodzielnie. Musi jedynie znać datę rozpoczęcia swojej ostatniej miesiączki. Łatwo też sprawdzić, który to tydzień ciąży.

Pamiętajmy jednak, że w oszacowanym terminie na świat przychodzi zalednie 4% noworodków. Przeprowadzone obliczenia określają tak zwany środkowy czas trwania ciąży. Ostateczny termin porodu zależy od momentu osiągnięcia przez dziecko wieku biologicznego, który pozwoli mu na samodzielne funkcjonowanie poza organizmem matki.

Reguła Naegelego

Najczęściej stosowaną metodą wyznaczania terminu porodu jest tzw. reguła Naegelego. Opiera się ona na założeniu, że ciąża fizjologiczna trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do rozwiązania. Tak określony czas ciąży wynosi około 280 dni (40 tygodni).

  • Wzór reguły Naegelego brzmi:
    Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

Jako przykład weźmy ciężarną kobietę, która ostatnią miesiączkę rozpoczęła 5.04.2011 roku. Do tego dnia dodajemy teraz 7 dni, a więc otrzymujemy 12.04.2012. Następnie odejmujemy 3 miesiące i dodajemy rok. Obliczona data porodu to 12.01.2012 roku.

Reguła ta nie sprawdza się niestety przy cyklach nieregularnych. Zakłada ona, że owulacja nastąpiła 14-go dnia cyklu i że cały cykl trwa 28 dni. Jeśli cykl jest dłuższy, na przykład o 3 dni, przewidywany termin porodu będzie o 3 dni późniejszy. Jeżeli cykl jest krótszy, poród nastąpi wcześniej.

Czytaj również: Jak należy monitorować ciążę z niezgodnością serologiczną?

Według dnia zapłodnienia...

  • Datę porodu można też wyliczyć według dnia zapłodnienia.
    W metodzie tej od daty zapłodnienia odejmujemy trzy miesiące oraz 7 dni i dodajemy rok.

W wyliczonym terminie rodzi się jedynie 4% maluchów. Pozostałe opuszczają organizm matki między 37. a 43. tygodniem ciąży. Nie należy doszukiwać się w tym niczego nieprawidłowego. Dzieci rozwijają się indywidualnie i nie należy ich ani pospieszać, ani opóźniać.

Niewiele jednak kobiet jest całkowicie świadomych momentu, w którym doszło do poczęcia dziecka.

Badanie USG

Inną metodą określania terminu porodu są wyliczenia zgodne z badaniem USG.

Wielu specjalistów ginekologii i położnictwa uważa, że jest to bardziej wiarygodna metoda. Bierze się w niej pod uwagę wymiary płodu i na ich podstawie ustala wiek ciążowy. Im czulszy jest aparat USG, tym dokładniejszą datę można podać ciężarnej kobiecie. Pomiary USG są przydatne zwłaszcza u kobiet z nieregularnymi cyklami miesięcznymi lub u tych, które mają trudności z ustaleniem daty ostatniej miesiączki.

Obliczoną datę porodu należy traktować wyłącznie orientacyjnie. Nie oznacza to, że tego dnia na pewno wyruszymy w podroż do szpitala, z której wrócimy z nowym członkiem rodziny. Może ona jednak pomóc w zaplanowaniu najbliższych 9 miesięcy oraz odpowiednim przygotowaniu na pojawienie się maleńkiej istoty.

Polecamy: Jak szybko rośnie maluch?

Redakcja poleca

REKLAMA