Jak szybko rośnie maluch?

Jak szybko rośnie maluch?

Na prawidłowy wzrost dziecka wpływa wiele czynników - przebieg ciąży, dieta, ilość snu, geny, a także atmosfera w domu. Dowiedz się, jak zapewnić maluszkowi odpowiednie warunki do wzrostu.
/ 12.08.2010 15:46
Jak szybko rośnie maluch?

Atmosfera rozwoju

Rodzice często porównują stan zdrowia dziecka z innymi dziećmi, sugerując się wagą i wzrostem maluchów. Budowa organizmu dziecka zależy od kilku elementów. Oczywiście głównym czynnikiem są uwarunkowania genetyczne. Jeśli rodzice są niewysocy, nie należy oczekiwać, że dziecko będzie wysokie i na odwrót.

Aby geny mogły zadziałać zgodnie z przeznaczeniem, trzeba zadbać o rozwój dziecka. Stwórzmy dla naszego maleństwa atmosferę prawdziwego rozwoju w domu. Dobra dieta i dużo snu, a także dużo miłości w rodzinie z pewnością sprawią, że dziecko będzie rosło jak na drożdżach.

Polecamy: Sprawdź siatki centylowe dla dziecka do 5. roku życia

Stan zdrowia mamy

Na rozwój dziecka ma też wpływ przebieg ciąży i stan zdrowia mamy. Jeśli kobieta w ciąży choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy cholestazę, nieprawidłowe leczenie może doprowadzić również do nieprawidłowego wzrostu płodu. Bardzo ważna jest zatem urozmaicona dieta dla kobiety ciężarnej i dostarczenie płodowi wystarczającej ilości budulca.

10 cm co rok

Każde dziecko ma swój kalendarz wzrostu; jedne rosną szybciej, inne wolniej. Istnieją jednak wyznaczone normy, w których dziecko powinno się mieścić. W ciągu pierwszego roku życia powinno urosnąć o około 17-26 cm. W każdym następnym roku życia przybędzie mu ok. 10 cm i tak aż do wieku szkolnego. Później wzrastanie ulega spowolnieniu, aż do okresu pokwitania.

Bardzo ważne jest, by dzieci otrzymywały urozmaicone jedzenie. Powinno ono zwierać dużo białka, wapnia i witamin. Dlatego dzieci powinny pic dużo mleka i jeść dużo nabiału: kaszki na mleku, mleko z płatkami, jogurty, sery itd.

Czytaj też: Jak rozszerzyć dietę niemowlęcia po czwartym miesiącu?

We śnie działa hormon wzrostu

Do prawidłowego wzrostu niezbędna jest odpowiednia ilość snu. Dzieci powinny spać nawet do 11 godzin i drzemać w ciągu dnia, zwłaszcza do 3-4 roku życia. Ważne jest, by dziecko chodziło spać w miarę wcześnie, najlepiej po dobranocce. Występuje wtedy największy wzrost poziomu hormonu wzrostu.

Aby sprawdzić, czy dziecko rośnie prawidłowo, w trakcie wizyty lekarskiej zostanie ono zmierzone i zważone. Lekarz sprawdzi jego wzrost na siatkach centylowych odpowiednich dla płci dziecka. Jeśli wynik będzie w granicach 10-90 centyl to znaczy, że wzrost mieści się w normie.

Sprawdzanie co pół roku, czy dziecko znajduje się na tym samym centylu powie nam, czy rośnie w dobrym tempie. Jeśli np. w wieku 3 lat dziecko było na 75 centylu, a w wieku 4 lat jest na 25 centylu to znaczy, że jego wzrost uległ zahamowaniu, co może świadczyć o chorobie.

Polecamy: Jak uchronić noworodka przed dysplazją stawu biodrowego?