Ciąża bliźniacza – jak do niej dochodzi?

Na zapłodnienie bliźniacze ma wpływ wiele czynników takich jak pora roku, ilość poprzednich ciąż oraz wiek matki. Duże znaczenia ma również leczenie niepłodności / fot. Shutterstock
Test ciążowy – pozytywny. Pierwsze USG – niespodzianka! Gratuluję, będzie Pani miała bliźniaki. Mina zaskoczonej przyszłej mamy – bezcenna. Kiedy lekarz może potwierdzić ciążę bliźniaczą? Jakie wyróżniamy rodzaje „podwójnego szczęścia”?
Na zapłodnienie bliźniacze ma wpływ wiele czynników takich jak pora roku, ilość poprzednich ciąż oraz wiek matki. Duże znaczenia ma również leczenie niepłodności / fot. Shutterstock

Istnieją dwie możliwości rozwoju ciąży bliźniaczej. 

Podobne a jednak różne

Bliźnięta dwujajowe ((dwuzygotyczne; zygota = zapłodniona komórka jajowa) zdarzają się częściej, a na ich powstanie ma wpływ uwolnienie 2 komórek jajowych podczas danego cyklu owulacji (poliowulacja). Dzieje się tak pod wpływem zwiększonego stężenia żeńskich hormonów płciowych stymulujących jajniki.

Na zapłodnienie bliźniacze ma wpływ wiele czynników takich jak pora roku, ilość poprzednich ciąż oraz wiek matki. Duże znaczenia ma również leczenie niepłodności.
Bliźnięta powstałe w wyniku zapłodnienia przez różne plemniki 2 oddzielnych komórek jajowych nie są identyczne. Mogą być też różnej płci. Są do siebie podobne w taki sposób, jak rodzeństwo pochodzące z dwóch różnych ciąż u tych samych rodziców.

Polecamy: Pozbądź się dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży

Czy to ja, czy moje odbicie?

Bliźnięta jednojajowe (jednozygotyczne) spotyka się rzadziej. Uważa się, że ich powstanie jest dziełem przypadku. Ciąża bliźniacza jednojajowa rozwija się z 1 zapłodnionej komórki jajowej. W tym wypadku w pierwszych dniach rozwoju dzieli się ona na 2 osobne, identyczne struktury embrionalne. Bliźnięta powstałe z 1 zygoty są takie same, ponieważ posiadają ten sam materiał genetyczny. Płody mają taką samą płeć i wygląd.

Rozpoznawanie ciąży bliźniaczej

Nie od razu wiadomo, że w macicy znajdują się 2 płody. Są jednak pewne przesłanki, na podstawie, których można podejrzewać, że zostanie się mamą aż dwójki dzieci na raz. Badaniem potwierdzającym jest USG.

W przypadku ciąż bliźniaczych stężenia hormonów związanych z ciążą są znacznie wyższe niż w przypadku jednego dziecka. Przeważnie oznacza się hCG – ludzką gonadotropinę kosmówkową, czyli hormon wytwarzany przez zarodek od momentu zagnieżdżania się w macicy. Przy bliźniętach stężenia hCG charakterystyczne dla określonego tygodnia ciąży są od 2 do 10 razy wyższe od normy. Ponadto wielkość macicy jest przeważnie większa niż u kobiet w ciąży pojedynczej w tym samym tygodniu.

W USG już w 5 tygodniu ciąży można zaobserwować 2 odrębne zarodki oraz rozróżnić bliźnięta jednojajowe od dwujajowych. Jednak 100% pewność można zyskać dopiero około 6 tygodnia ciąży, gdy na monitorze widać 2 odrębne bijące serduszka.

Czytaj również: Planowanie płci dziecka - magia czy nauka?

Redakcja poleca

REKLAMA