POLECAMY

Kiedy kobieta jest płodna? Sprawdź!

Wiedza na temat płodności odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdej kobiety. Na jakiej podstawie można określić dni płodne?
Kiedy kobieta jest płodna? Sprawdź!

Kiedy kobieta jest płodna?

Kobieta jest płodna tylko przez 4% swojego życia. Płodność u kobiety rozpoczyna się około 12.-15. roku życia, a kończy około 50. roku. W tym czasie kobieta jest przeważnie niepłodna za wyjątkiem kilku dni w każdym cyklu miesiączkowym, podczas których dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika. Na tej podstawie możemy określić czas płodności kobiety.

Metoda przewidywania miesiączki i dni płodnych u kobiety

Cykl menstuacyjny, który rozpoczyna się krwawieniem miesięcznym, a kończy w ostatnim dniu przed następnym krwawieniem, dzieli się na trzy fazy:


1. Faza niepłodności względnej

Długość tej fazy nie jest stała, ponieważ w przypadku krótkich cykli miesięcznych dojrzewanie komórki jajowej zaczyna się już na tyle wcześnie, że kobieta może być płodna już pod koniec miesiączki. Jeśli cykle są normalne (czyli jest około 28 dni odstępu między miesiączkami), wówczas ta faza jest zaliczana do okresu niepłodności.

2. Faza płodności

Podczas tej fazy następuje jajeczkowanie, czyli komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika. Komórka jajowa, która została uwolniona z jajnika, może żyć do 24 godzin, więc do poczęcia może dojść tylko w tym czasie. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że plemniki mogą przeżyć w śluzie macicy przeciętnie 3-5 dni (zdarza się, że nawet 7 dni!), okres płodny może rozpocząć się już na 5 dni przed uwolnieniem komórki jajowej (tzw. owulacją) i trwać jeszcze 3-4 dni po niej.

3. Faza niepłodności

Ten okres jest stały - trwa zazwyczaj 14 dni. Rozpoczyna się z chwilą obumarcia komórki jajowej aż do czasu, kiedy pojawi się następna miesiączka. Z uwagi na niezmienność tego okresu, kobieta jest w stanie ustalić w którym dniu może nastąpić owulacja. Jeśli od daty przewidywanej miesiączki odejmiemy 14 dni to otrzymamy dzień szczytu płodności (czyli dzień owulacji).

Przykład: jeśli kobieta przewiduje krwawienie miesięczne na 20 grudnia, to znaczy, że 6 grudnia powinna mieć owulację. Biorąc pod uwagę żywotność plemników, 5 dni przed 6 grudnia oraz dla pewności 3-4 dni po 6 grudnia, powinna powstrzymać się od współżycia, by nie zajść w ciążę.

Obliczanie dni płodnych na podstawie cyklu menstruacyjnego nie daje 100% pewności, pozwala jedynie na ogólną orientację, gdyż kobieta jedynie przewiduje datę kolejnej miesiączki. Natomiast zupełnie nie sprawdza się w przypadku kobiet mających nieregularne cykle.

Dowiedz się więcej:


Obserwacja śluzu szyjkowego

W większości cykli po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem gęstego śluzu. W miarę dojrzewania komórki jajowej pojawia się śluz, który początkowo jest mętny i lepki, ale stopniowo zmienia się w bardziej rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Zwiększa się też jego ilość. Wreszcie śluz wygląda jak surowe białko jaja kurzego. To właśnie jest śluz płodny. Proces zmieniania się śluzu od chwili jego pojawienia się do osiągnięcia konsystencji surowego białka jajka kurzego trwa około 6 dni.

Pod koniec obecności białkopodobnego śluzu następuje jajeczkowanie – komórka jajowa uwolniona z jajnika przedostaje się do jajowodu. W tym czasie, kiedy spotka się z plemnikiem, dojdzie do zapłodnienia. Obecność śluzu płodnego jest konieczna dla zachowania plemników przy życiu. W tym specjalnym rodzaju śluzu plemniki mogą żyć od 3 do 5 dni, bez niego giną już po 3 godzinach. Po jajeczkowaniu szyjka macicy nie wytwarza już płodnego śluzu i ponownie zostaje zamknięta przez gesty czop śluzowy.

Pomiary temperatury ciała

Tuż po owulacji wyraźnie rośnie poziom progesteronu, co z kolei powoduje wzrost podstawowej temperatury ciała. Raptowny skok temperatury oznacza, że rozpoczęła się produkcja tego hormonu, a więc wcześniej nastąpiło jajeczkowanie. Skok temperatury o minimum 0.2 stopnie Celsjusza następuje zaraz po jajeczkowaniu. Ten okres nazywamy fazą niepłodności poowulacyjnej. Temperatura opada ponownie pod koniec cyklu.

Kobieta powinna mierzyć temperaturę codziennie rano, o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, nie wstając przedtem z łóżka, na czczo. Jest to tzw. podstawowa temperatura ciała. Kobiety pracujące w nocy mierzą temperaturę po nie mniej niż 3 godzinach wypoczynku w pozycji leżącej, zawsze o tej samej godzinie.

Inne objawy dni płodnych

Istnieją jeszcze inne dodatkowe objawy, które towarzyszą jajeczkowaniu. Niektóre z nich występują u jednych kobiet, a niektóre u innych. Są to:
  • napięcie piersi, wrażliwość brodawek
  • ból w podbrzuszu, po jednej lub po drugiej stronie, zwany bólem owulacyjnym
  • plamienie owulacyjne, objawiające się pojawieniem się w śluzie niewielkiej domieszki krwi
Stosując powyższe metody, kobieta może z bardzo dużą dokładnością określić czas, kiedy jest płodna. Ważne jest, aby stosować je wszystkie razem, ponieważ wtedy dokładność jest większa.

Dowiedz się więcej:

napisane na podstawie tekstu autorstwa Renaty Filipiuk
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/4 lata temu
czy jak połknełam swojemu chłopakowi spermę i popiłam sokiem z cytryny to jest nadzieja że nie zaszłam w ciążę?
/4 lata temu
ja zaszłam w ciążę pomimo zażycia tabletki po!!! nie ma 100% metody
/5 lat temu
Wiec jak to jest np. Od 10 - 15 jest miesiaczka więc kiedy są dni plodne ?
POKAŻ KOMENTARZE (5)