Masa ciała pod kontrolą!
Ciąża absolutnie nie jest właściwym momentem na odchudzanie! Taki pomysł należy wybić sobie z głowy. Lekarze zalecają, aby w okresie ciąży przytyć nie mniej niż dziewięć kilogramów. Dlatego podczas kontrolnej wizyty u lekarza prowadzącego każdorazowo zapisywana będzie Twoja waga w ciąży. Ginekolog zasygnalizuje, czy masz prawidłowy przyrost masy ciała. Począwszy od czwartego miesiąca, powinnaś stopniowo zwiększać swoją masę wagową. W ostatnim miesiącu ciąży tempo przyrostu zdecydowanie maleje.
Powinnaś przybierać na wadze, stosując nawyki racjonalnego odżywiania. Pamiętaj też, że poród to ogromny wysiłek fizyczny i psychiczny dla organizmu kobiety. Również późniejszy okres związany z karmieniem maleństwa będzie od Ciebie wymagać zdecydowanie więcej sił i energii.
Polecamy: Co i jak jeść, czyli piramida zdrowego żywienia
Idealny przyrost masy ciała w okresie ciąży
- 13–15 tydzień: 750 g
- 16–18 tydzień: 900 g
- 19–22 tydzień: 1400 g
- 23–24 tydzień: 800 g
- 25–26 tydzień: 900 g
- 27–38 tydzień: 6000 g
- 39 tydzień: 250 g
Razem: 11 000 g
Zachciankom ulegaj z umiarem
Oczywiście nie przejmuj się idealnym przyrostem masy ciała. Jeżeli przybywa Ci więcej kilogramów, to nie szkodzi.
Odstępstwa od ideału są jak najbardziej dopuszczone, zwłaszcza że masz prawo do swoich zachcianek i spełniania żywieniowych kaprysów. Jednak pamiętaj, aby zbyt często nie były to produkty bezwartościowe, dostarczające wyłącznie tzw. pustych kalorii. Dodatkowe kilogramy wynikające z tego odkładają się wyłącznie w tkankę tłuszczową.
Skąd te kilogramy?!
Być może zastanawiasz się, dlaczego aż tyle kilogramów trzeba przytyć w czasie ciąży. Dziecko przeciętnie rodzi się z wagą trzech-czterech kilogramów. A co z pozostałymi kilogramami? W okresie ciąży zachodzą istotne zmiany w Twoim organizmie. Kształtuje się kobieca sylwetka. Twoje piersi nabierają pełniejszego kształtu, powiększa się macica, zwiększa ilość krwi, wykształca łożysko, a wraz z nim przybywa płynów owodniowych, które chronią maleństwo przed urazami i wstrząsami. Przybywa też innych płynów ustrojowych i oczywiście trochę tkanki tłuszczowej, która gromadzi się głównie na pośladkach, biodrach i udach, czym nie powinnaś się zbytnio martwić. To przecież kobiecy atut – mieć nieco zaokrąglone kształty. Poza tym w pierwszych miesiącach zrzucisz zbędne kilogramy, zwłaszcza gdy będziesz karmić w sposób naturalny, czyli piersią.
Zobacz też: Czy wiesz jak odnaleźć się w nowej roli mamy?
Fragment pochodzi z książki „Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej” Grażyny Tuchmacher (Impuls, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.