Co to jest tokofobia - lęk przed ciążą i porodem

Co to jest tokofobia fot. Fotolia
Paniczny strach nie jest czymś normalnym i naturalnym...
Milena Oszczepalińska / 23.10.2015 06:32
Co to jest tokofobia fot. Fotolia

Gdy lęk przed ciążą staje się naprawdę paniczny, nie powinnaś go bagatelizować. To może być tokofobia. Czym się objawia i jak jej przeciwdziałać? Sprawdź!

Co to jest tokofobia?

Tokofobia to przypadłość, która polega na nadmiernym lękiem przed ciążą i porodem. To już nie jest strach, ale fobia. Jeśli kobieta podejrzewa, że może tokofobia może dotyczyć właśnie ją, powinna to zdiagnozować. Być może powinna udać się do psychologa, by wyleczyć ten paniczny strach. Być może też przez tę przypadłość kobieta będzie miała zalecone cesarskie cięcie.

Warto wiedzieć, że tokofobia nie jest powszechnym problemem. Dotyka jedynie kilka procent kobiet. Pewnie właśnie dlatego tak mało o niej słyszymy i nie bardzo wiemy, jak sobie z nią radzić.

Jak rozpoznać tokofobię?

Nie jest to proste, ponieważ strach przed ciążą, a zwłaszcza przed porodem, dotyczy większości kobiet. Nie zawsze musi być on paniczny. Jeśli jednak lęk:
  • paraliżuje cię i sprawia, że nie możesz normalnie funkcjonować w życiu codziennym,
  • powoduje bezsenność,
  • nadmiernie pobudza twój apetyt i zwyczajnie go zajadasz,
  • budzi w tobie uczucie osamotnienia, niezrozumienia przez nikogo,
  • doprowadza cię do przygnębienia lub wręcz depresji,
powinnaś udać się do specjalisty. W przeciwnym razie nawet jeśli mimo lęku chcesz mieć dzieci, możesz mieć kłopoty z zajściem w ciążę. Stres bardzo obniża płodność.

Sprawdź też inne artykuły o ciąży i porodzie:

Redakcja poleca

REKLAMA