POLECAMY

Kiedy tak naprawdę zaczyna się ciąża?

Możesz być zdziwiona...
Kiedy tak naprawdę zaczyna się ciąża? fot. Fotolia
Ustalenie początku ciąży wcale nie jest taką prostą sprawą. Dlatego też lekarze zawsze przyjmują pewną umowną datę, która ma stanowić ów początek. Kiedy zatem naprawdę zaczyna się ciąża? Podpowiadamy!

Kiedy zaczyna się ciąża?

Pewnie dobrze wiesz, że o ciąży możemy mówić wówczas, gdy dojdzie do zapłodnienia, czyli połączenia się plemnika i komórki jajowej. Tak naprawdę jednak trzeba poczekać jeszcze, by ta zapłodniona komórka zagnieździła się w macicy. Ponieważ jednak niezwykle trudno byłoby ustalić, kiedy dokładnie dochodzi do zapłodnienia, lekarze przyjmują za początek ciąży... ostatnią miesiączkę. 

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki uznawany jest za początek ciąży. Jest to również pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego. Wraz z krwawieniem macica kobiety oczyszcza się i przygotowuje do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Właśnie dlatego uznaje się, że skoro te przygotowania w organizmie kobiety prowadzone są z myślą o ciąży, już ten moment uznaje się za ciążę, jeśli dojdzie do zapłodnienia. Co to oznacza w praktyce?

Wiek ciąży a wiek płodu

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę pierwszy tydzień cyklu zapoczątkowany miesiączką. W rzeczywistości nie ma zatem mowy o tym, że już rozwija się w łonie kobiety płód. Do zapłodnienia dochodzi około 14 dnia cyklu, czyli wtedy, gdy kobieta ma płodne dni. Wiek płodu jest zatem o około 2 tygodnie młodszy od wieku ciąży. 

Ile trwa ciąża?

Przyjmuje się, że ciąża trwa 281 dni, czyli 40 tygodni. Tak naprawdę jednak rzeczywisty rozwój płodu jest krótszy, trwa ok. 267 dni, czyli 38 tygodni. Ponieważ jednak trudno jest ustalić, w którym momencie dokładnie dochodzi do zapłodnienia, stosuje się regułę Naegelego, zgodnie z którą początkiem ciąży jest pierwszy dzień cyklu, w którym kobieta ma ostatnią miesiączkę. 

Dowiedz się więcej na temat ciąży:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)