Ciąża - drugi miesiąc

Praca mózgu jest bardzo intensywna. Zaczyna się tworzyć centralny układ nerwowy oraz widać zaczątki kończyn. Serce dziecka jest już uformowane i bije około 60 - 70 uderzeń na minutę. Zaczynają się formować płuca, rozwinęło się już 8 z 10 kręgów kręgosłupa...

W drugim miesiącu u Twojego maluszka pracuje już serce, żołądek, nerki oraz wątroba.

ciąża Praca mózgu jest bardzo intensywna. Zaczyna się tworzyć centralny układ nerwowy oraz widać zaczątki kończyn. Serce dziecka jest już uformowane i bije około 60 - 70 uderzeń na minutę. Zaczynają się formować płuca, rozwinęło się już 8 z 10 kręgów kręgosłupa, a także mózg, rdzeń kręgowy i nerwy dziecka. Mózg zaczyna wysyłać sygnały nerwowe do mięśni. Nerki są już na swoim miejscu i niedługo zaczną swoją pracę. Tworzą się gruczoły tarczycy i nadnerczy, które będą wydzielały hormony niezbędne do wzrostu dziecka w następnych miesiącach. Także żołądek, jelita i wątroba są już na swoim miejscu. Szybko tworzą się mięśnie, kości i skóra nadając maluszkowi coraz bardziej dziecięcy wygląd.

W drugim miesiącu ciąży u kobiety występuje większe zapotrzebowanie na sen, niż dotychczas. Ale to właśnie w ten sposób organizm przygotowuje się do zmian, które będą następowały w bardzo szybkim tempie. Jest to okres tzw. „huśtawek emocjonalnych”. Kobieta z łatwością popada ze skrajności w skrajność, od płaczu, do śmiechu.

Jest to także trudny okres dla przyszłych tatusiów. Muszą być oni bardzo cierpliwi, wyrozumiali, a przede wszystkim powinni okazać kobiecie wsparcie. Ważne jest, aby kobieta czuła, że jej mężczyzna jest także jej przyjacielem, któremu można powiedzieć o tym, co teraz czuje.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj o:

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (41)
/6 lat temu
jestem w 8 tygodniu ciazy jedyne dolegliwosci to bol brzucha male skorcze na ktore dostalam od lekarza nospe i czopki dopochowe skorcze mam po pracy wieczorem wiem stwierdzilam ze jestem do swiat w pracy i trzeba bardziej dbac o siebie!:) bola mnie piersi sa nabrzmiale urosly humorki mam czasem deprecha chwilowa ale sa takie osoby ktore mnie wspieraja :) jestem najszczesliwsza! i wiem ze z kazdym dniem w brzuszku dzieje sie co innego jzu nie moge sie doczekac pierwszych ruchow! pozdrawiam!!
/6 lat temu
cześć ja jestem w 8 tygodniu ciąży i jakoś nic mi się nie dzieje - czasem zastanawiam się czy to sen czy rzeczywistość czy jestem czy nie jestem w ciąży. jedyne objawy to ból piersi i częste sikanie.mdłości i wymiotów nie mam. pozdrawiam.
/7 lat temu
spuznia mi sie okres juz 2 miesiac brzuch mi troche urusl czy to ciaza??????nie mam wsparcia u narzeczonego tylko sex mu w glowie a milego nic nigdy nie powiedzial mi tylko albo przataj lub ze zmnie zostawi czasami nawet bije co mam zrobic kocham go ale jie moge tego wytrzymac
POKAŻ KOMENTARZE (38)