Jak przygotować klasztorną zupę piwną

Zupa piwna świetnie smakuje z chlebem i boczkiem lub chlebem z masłem.
Klasztory były - obok dworów - głównymi ośrodkami kulturotwórczymi w średniowieczu. To tutaj produkowano najlepsze piwa i miody. Piwo zastępowało wodę, która szybciej i łatwiej się psuła. Spróbuj zrobić klasztorną zupę piwną.
/ 04.10.2010 16:10
Zupa piwna świetnie smakuje z chlebem i boczkiem lub chlebem z masłem.

Pamiętajmy jednak, że tamto piwo i to współczesne to dwa kompletnie różne napoje. Piwo klasztorne miało bardzo niską zawartość alkoholu, a w smaku było… dziś powiedzielibyśmy, że nie do wypicia. Jeśli więc chcemy się nieco zbliżyć do klasztornej zupy piwnej, używajmy piwa pszenicznego, niepasteryzowanego i mętnego.

Polecamy: Jak zrobić średniowieczny hipokras

„Weź piwo pszeniczne/doprowadź do wrzenia/ dopraw odrobiną pieprzu/cukru/gałki muszkatołowej/daj trochę świeżego masła i szafranu / podgrzewaj aż uzyskasz piękną żółtą barwę/ albo zaciągnij żółtkiem/ taka zupa jest dobra. Tę samą można przyrządzić z piwa ciemnego”

Polecamy: Kapusta z olejem lnianym i grzybami

Porady w sprawie realizacji przepisu:
a) piwo należy doprowadzić do wrzenia, ale nie powinno się ono gotować.
b) pieprz można dodać bądź w całości (jeśli lubimy delikatniejsze smaki) bądź grubo mielony
c) na litr piwa dodajmy 1/3 gałki muszkatołowej
d) żółtka powodują, że piwo będzie miało bardziej aksamitny charakter i gęstszą konsystencję. Ale uwaga – rozbełtajmy je najpierw, następnie dodajmy nieco ciepłego piwa do żółtek, zmieszajmy, a dopiero potem wlewajmy żółtka do piwa, które – uwaga – najlepiej zdjąć już z ognia.
e) polecam do tak przyrządzonej zupy podawać małe kromki chleba, grubo posmarowane świeżym masłem.
f) Zamiast cukru (który dawniej traktowany był jak przyprawa i lekarstwo) można dodać miód – powszechniejszy w XIV wieku.

Redakcja poleca

REKLAMA