Gulasz - jak gotować i z czym podawać

Gulasz możesz przygotować z tego co najbardziej lubisz - nie ma sztywnej listy składników
Każdy przyzna, że w chłodne dni najlepszym pocieszycielem podniebienia jest rozgrzewające danie, które nie tylko syci, lecz także wyjątkowo smakuje. Gulasz, bo o nim mowa, mimo że przez długi czas nie kojarzył się z wykwintnym daniem, teraz podbija nasze serca i żołądki swoim smakiem.
/ 21.02.2011 19:22
Gulasz możesz przygotować z tego co najbardziej lubisz - nie ma sztywnej listy składników

Włochy mają swoje makarony, Hiszpania szczyci się śródziemnomorskimi specjałami, Francja znana jest z delikatnych croissantów… Zatem skąd pochodzi gulasz? Właśnie. Nie każdy wie, że jest to reprezentant Węgier, którego nie zawsze doceniano. Musiało minąć sporo czasu, zanim to smaczne danie pasterskie zyskało swoje miejsce na kartach menu w restauracjach. Dopiero w późnych latach XIX wieku odkryto jego uniwersalny charakter i zaczęto serwować je głównie na weselach czy biesiadach.

Wpływ kuchni węgierskiej

Europa szybko odkryła cenny skarb Węgier, przez co jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać różnorodne późniejsze odmiany pierwowzoru - pörkölt, paprikás czy tokány. Podstawowymi składnikami gulaszu powinno być mięso, papryka oraz pomidory. Oryginał doczekał się różnych modyfikacji, nawet wersji wegetariańskiej, a to wszystko dzięki popularności tej potrawy.

Zobacz także: Jak gotować gulasz

Jak to jest zrobione?

Żartobliwie mówi się, że węgierska kucharka pierwsze, co postawi na stole to słoik z mieloną papryką (raczej słodką), a potem zastanawia się, co dodać do tej przyprawy. Coś w tym jest. Kuchnia węgierska szczyci się oryginalnym smakiem, właśnie poprzez obfite przyprawianie potraw tym dodatkiem. Ta teza znajduje swoje poparcie również w wypadku gulaszu, gdyż średnio na 1,5 kg mięsa (najczęściej wołowego), przypada mniej więcej 200 g papryki. Do przygotowania tradycyjnej zupy gulaszowej dodaje się również m.in. pomidory, cebulę, czosnek i ziemniaki, ale trzeba liczyć się z tym, że jest to danie dosyć czasochłonne.

Gotując zupę należy pamiętać, że głównymi jej składnikami, obok mięsa, są papryka i pomidory, a także, że pod żadnym pozorem do jej zagęszczania nie wolno używać mąki. Jeśli przypadkiem wyjdzie zbyt wodnista, dopuszcza się dodanie łyżki lub dwóch koncentratu pomidorowego.

Zobacz także: Cozido - gulasz z kociołka

Sposób podawania

Zupę gulaszową można podawać z chlebem, liczy się również sama oprawa – gulasz wywodzi się z tradycji pasterskiej, dlatego mile widziane jest podawanie go np. w małych kociołkach lub tego typu salaterkach. Trafionym akcentem byłoby również zaserwowanie czerwonego wina, które idealnie komponuje się z gulaszem.

Zobacz także: Jak dobierać mięso wieprzowe?

Tagi: zupa, gulasz

Redakcja poleca

REKLAMA