Co trzeba wiedzieć o duszeniu mięsa

mięso mielone.
Duszenie mięs jest całkiem proste – trzeba się tylko trzymać kilku podstawowych zasad.
/ 03.07.2010 13:49
mięso mielone.

Wybrany kawałek mięsa umyj w zimnej wodzie i koniecznie osusz. Zamarynuj . Nigdy nie wylewaj soku, który uwolnił się podczas marynowania – zawiera on najbardziej wartościowe, najdelikatniejsze białko.

Pokrój mięso lub zostaw je w jednym kawałku (w zależności od potrawy). Podsmaż z obydwu stron w szerokim rondlu, wrzucając na bardzo mocno rozgrzany olej. Mięso powinno być dobrze zarumienione, gdy będziesz wlewać do niego wywar z warzyw lub wodę mineralną (może być gazowana). Wlej tyle płynu, żeby zakryć dno rondla na ok. 1-1,5 cm.

Sprawdzaj, by ilość płynów utrzymywała się w naczyniu cały czas mniej więcej na podobnym poziomie (płyn należy uzupełnić, gdy mięso zacznie leciutko skwierczeć, a na dnie pozostanie tylko tłuszcz). Po mniej więcej 30 min. duszenia (jeśli jest to wieprzowina) lub 40-50 minutach (w przypadku wołowiny) możesz dodać warzywa dla wzbogacenia smaku, chyba że konkretny przepis wskazuje inaczej.

Bardzo ważne jest, aby cały czas polewać wierzch mięsa – inaczej gorzej się udusi i może zrobić się suchy. Mięso duszone jest gotowe, gdy można je przekroić bokiem widelca lub łatwo oddzielić od większej całości za pomocą łyżki.

Duże kawałki mięsa lepiej dusić w wyższym rondlu, o niedużej średnicy, aby sos spod mięsa stykał się z jak największą jego powierzchnią (inaczej na wierzchu mięso może robić się suche). Płaskie kawałki mięsa można dać do niskiego i szerokiego rondla, dzięki któremu proces duszenia będzie krótszy.

Zobacz także: Mieszanki ziołowe do marynat

Redakcja poleca

REKLAMA