Nalewka mandarynkowa na spirytusie to idealny dodatek do drinków, ale i samodzielny, pyszny trunek. Zobacz, jak ją zrobić

Nalewka z mandarynek idealnie smakuje w towarzystwie deserów, ale doskonale pasuje także do dań mięsnych oraz lekkich sałatek czy przekąsek. Do wykonania nalewki mandarynkowej potrzebujesz tylko czterech składników: mandarynek, cukru, wody i spirytusu. Jest słodka i aromatyczna, znakomicie smakuje zimą.
Edyta Liebert / 02.11.2023 08:20
DRUKUJ PRZEPIS
Nalewka mandarynkowa na spirytusie to idealny dodatek do drinków, ale i samodzielny, pyszny trunek. Zobacz, jak ją zrobić fot. Adobe Stock, Yulia Furman
Liczba porcji: 20
Czas wykonania: 60 min
Poziom trudności: łatwy
Składniki:
  • 10 mandarynek,
  • 500 ml spirytusu,
  • 500 g cukru,
  • 1,5 l wody,
  • przyprawy: anyż, kardamon, goździki.
Przygotowanie:
  1. Mandarynki sparz, a następnie umyj. Użyj do tego miękkiej szczoteczki.
  2. Obierz owoce, starannie dbając o to, by białe części nie pozostały na skórce. Skórki przełóż do słoika i zalej spirytusem 70%. Dodaj przyprawy korzenne - kilka goździków, szczyptę kardamonu i gwiazdkę anyżu.
  3. Słoik zakręć i odstaw na 7 dni w zacienione miejsce.
  4. Po tym czasie przygotuj syrop do nalewki z mandarynek: cukier zalej 500 ml wrzątku, wymieszaj, aby się rozpuścił i wystudź. 
  5. Przez sito i położoną na nim gazę, przelej mandarynkowy alkohol, następnie 1 l wody.
  6. Nalewkę z mandarynek przelej do butelek. Odstaw w ciemne i suche miejsce na miesiąc.
  7. Jeśli na dnie pojawi się osad, wstrząśnij przed spożyciem. 

nalewka mandarynkowa

fot. Nalewka z mandarynek: przepis/Adobe Stock, Sloniki

Nalewka mandarynkowa: na jakim spirytusie?

Do wykonania jesiennej nalewki z mandarynek warto użyć spirytusu nieznacznie niższego lub równego 70% - lepiej wydobywa on kolor i aromat mandarynek. Wyższe stężenie może sprawić, że nalewka mandarynkowa będzie niesmaczna i zbyt gorzka.

Możesz także przygotować nalewkę mandarynkową na wódce - użyj dokładnie tej samej ilości i postępuj dokładnie według przepisu. Pamiętaj, że nalewka musi leżakować minimum 4 tygodnie, aby nabrała smaku i aromatu.

Zamiast cukru możesz także dodać spory chlust miodu - warto eksperymentować, by nalewka z mandarynek miała bogaty smak i złocistą barwę.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 30.11.2020

Czytaj także: Nalewka z pomarańczy Nalewka z czarnego bzuNalewka z jarzębiny

DRUKUJ PRZEPIS

Redakcja poleca

REKLAMA