Szparagi na stół podano

Szparagi niegdyś kojarzone z luksusem dziś z powodzeniem goszczą na naszych stołach.
Na wiosnę, gdy z szafy pora wyciągnąć lekkie ubrania, coraz chętniej odchodzimy od dań tłustych, gorących mięs czy zup, za to szukamy zamienników mniej kalorycznych. Często, bowiem okazuje się, że pilnie potrzeba zadbać o dietę…
/ 19.04.2010 13:39
Szparagi niegdyś kojarzone z luksusem dziś z powodzeniem goszczą na naszych stołach.

Dlatego też tak chętnie sięgamy po sałatki, lekkie przekąski, dania na zimno, przede wszystkim sięgamy po potrawy, które w dużym stopniu opierają się na warzywach. Ciekawą propozycją tego sezonu niech staną się szparagi, dosyć rzadko stosowane w kuchni.

Rodzaje szparagów

Dzikie szparagi mają kolor zielony. Gotować należy je al dente, bez przypraw. Nie wymagają obierania, wystarczy je po prostu dokładnie umyć.
Szparagi, które rosną w miejscach mniej nasłonecznionych, mają główki koloru jasnofioletowego.

Przechowywanie

By przedłużyć ich trwałość, można zawinąć je w wilgotną ściereczkę, umieścić w pojemniku na warzywa i włożyć do lodówki. Mogą tak poleżeć kilka dni i nie stracą swoich walorów.
W przyrządzaniu szparagów chodzi o to, by zachowały swoją świeżość a jednocześnie były chrupiące.

Gotowanie

Szparagi obieramy przy użyciu specjalnego obieraka, główkę trzymając w dłoni, pęd natomiast na przedramieniu. Obiera się je zaczynając od główki, przesuwając wzdłuż. Podczas gotowania obwiązujemy je nicią kuchenną, jednak nie za mocno, żeby delikatniejsze pędy nie połamały się. Do gotowania dodaje się cytrynę, odrobinę masła sól oraz trochę cukru. Do gotowania wystarczy zwykły garnek, choć oczywiście można nabyć już specjalne naczynia do gotowania szparagów. Czas gotowania białych szparagów to 10-15 minut. Wyjmujemy je, kiedy sa niemalże rozgotowane, nie al dente.
Do przyrządzenia zielonych szparagów wystarczy odciąć końce, nie wymagają one obierania. Zawierają dużo witaminy C, gotuje się je al dente. Tutaj też nie dodaje się cytryny, żeby nie zabiła ładnego koloru warzyw.

Pamiętaj!

Kupując szparagi należy zwracać uwagę na stan pędów – zdrowe warzywa powinny mieć pędy twarde, proste, ładny, biały kolor (mogą mieć fioletową główkę) i nie mogą być w środku puste. Winny mieć długość 17-22 cm i średnicę 12-16 mm, lub 16-26 mm (z fioletową główką).

Polecamy także: Jak powinno się spożywać warzywa


Kilka propozycji na dania z użyciem szparagów:

Szparagi z łososiem

Składniki:
Pęczek szparagów (białych lub zielonych)
Łyżka masła
100 g łososia wędzonego
250 ml śmietany
łyżka soku z cytryny
zielenina do dekoracji
sól, pieprz cukier

Sposób przygotowania:
Szparagi gotujemy. W tym czasie na patelni przysmażamy łososia z dodatkiem pieprzu, soli i soku z cytryny. Dodajemy śmietanę, smażymy przez 5 minut. Gorące szparagi wyjmujemy, układamy na talerzu i polewamy łososiem w śmietanie. Dekorujemy bazylią, pietruszką lub innymi ziołami wedle uznania.

Farsz ze szparagów do dań

Składniki:
800 g szparagów
120 ml śmietany
250 ml bulionu
łyżeczka pokrojonego koperku
łyżka mąki
łyżka masła
2 żółtka
sól, cukier

Sposób przygotowania:
Szparagi ugotować na miękko i pokroić w centymetrowe kawałki. Masło z mąką i bulionem podgotować, wlać śmietanę, dodać żółtka, przyprawić. Na koniec wrzucić pokrojone szparagi. Doskonałe jako nadzienie do dań mącznych.


Krem ze szparagów

Składniki:
1 kg szparagów
60 g masła
2 szklanki mleka
3 szklanki bulionu wołowego
150 g mąki
3 żółtka
parmezan starty
120 ml śmietany
sól, pieprz

Sposób przygotowania:
Na maśle podsmażyć mąkę, dodać bulion i mleko. Zagotować, dodać obrane szparagi, gotować ok. 15 minut, doprawić solą i pieprzem. W tym czasie resztę masła połączyć ze śmietaną, parmezanem i żółtkami, wlać do bulionu.


Szparagi zapiekane z bekonem


Składniki:
15 dużych szparagów
2 jajka
8 plastrów bekonu
8 łyżek śmietany
2 łyżki mąki
2 łyżki masła
50 g sera pleśniowego
sól, pieprz, cukier

Sposób przygotowania:
Szparagi ugotować. Masło rozgrzać na patelni, dodać mąkę i śmietanę. Doprawić, dodać ser oraz żółtka. Białka ubić na sztywna pianę, dodać do powstałego sosu. Szparagi zawijać po 2 w plastrze boczku, układać w żaroodpornym naczyniu. Polać sosem, wstawić do piekarnika na ok. 10 minut.

Sałatka ze szparagów


Składniki:
Pęczek szparagów
3 jajka
6 łyżek majonezu
pół pęczka szczypiorku
pół pęczka pietruszki
cukier, sól, biały pieprz
łyżeczka musztardy

Sposób przygotowania:
Szparagi ugotować, pokroić w nieduże kawałki. Pietruszkę i szczypiorek posiekać drobno. Wymieszać z majonezem, musztardą oraz przyprawami.

Zobacz także: Grillowanie warzyw

Ciekawostka:

Ich „wynalezienie” przypisuje się Grekom, którzy na swoich ziemiach odkryli warzywo, które samo wyrosło, stąd nazwa asparagos, czyli „nie siany”.

Redakcja poleca

REKLAMA