Porzeczki

Porzeczki
Najzdrowsze są te czarne – zawierają bogactwo witaminy C, ale mają dość nieprzyjemny zapach i brudzą – nadają się głównie na przetwory. Istnieją także odmiany czerwone, różowe i białe. W Polsce rośnie około 6 gatunków dzikiej porzeczki.
/ 22.06.2010 17:00
Porzeczki

Porzeczki rosną niemal na całym świecie, w Europie i Azji, od Syberii po Arktykę i Amerykę Północną. Krzaki dzikiej porzeczki potrafią żyć nawet 20 lat. Poza witaminą C – której jest najwięcej więcej w upalne lata, zawierają potas, fosfor, magnez, wapń, witaminy z grupy B, A i P. Porzeczki regulują przemianę materii, łagodzą dolegliwości żołądkowe i bóle gardła, są dobre na cerę, uszczelniają naczynia krwionośne.

Dodatkowo porzeczka czarna zawiera witaminę K, związki boru i jodu. Czarne porzeczki zawierają dużo pektyn, co czyni je doskonałym materiałem na galaretki. Świetnie udają się z nich inne przetwory: dżemy, soki, wina i nalewki.

Do jedzenia wybierajmy owoce w pełni dojrzałe.

Kisiel porzeczkowy z piankami

  • 1 kg czerwonych porzeczek
  • ½ l wody
  • 150 g cukru
  • 2 białka
  • Szczypta soli
  • 80 g mąki ziemniaczanej
  • biszkopty do podania

Porzeczki umyć pod bieżącą wodą, oczyścić, utrzeć przez sito lub zmielić. ½ l wody zagotować ze 150 g cukru. Białka ubić na sztywną pianę z solą, dołożyć 1 łyżkę curku i utrzeć. Na wrzącą wodę kłaść łyżeczką małe kluseczki z pianki, trzymać 5 minut i odcedzić łyżką cedzakową.
Do gotującej wody dodać mąkę ziemniaczaną uprzednio wymieszaną z ½ szklanki zimnej wody. Intensywnie mieszać do zgęstnienia, gdy lekko wystygnie dodać do kisielu przecier porzeczkowy. Wierzch udekorować piankami, kilkoma surowymi porzeczkami, podawać z biszkoptami.

Surowa galaretka z czarnej porzeczki

1 kg czarnej porzeczki
1-1,3 kg cukru

Porzeczki umyć na sicie, oczyścić z szypułek i zmiażdżyć mikserem lub przetrzeć przez sito. Przecier wrzucić do wyparzonego naczynia, porcjami przesypując cukrem powoli ucierać aż cukier się rozpuści. Galaretka będzie dość szybko gęstnieć – wtedy należy ją szybko przełożyć do wyprażonych słoiczków. Podczas sporządzania surowej galaretki konieczne jest zachowanie sterylnej czystości i bardzo dokładne umycie owoców. Zachowanie tych zasad pozwoli przechowywać galaretkę nawet przez 2 lata.

Zobacz także: Porzeczka - czerwona czy czarna?

Redakcja poleca

REKLAMA