Kompot – podstawa domowej spiżarni

Kompot z brzoskwiń
Trudno wyobrazić sobie domową spiżarnię, w której zabrakłoby kompotów. I chociaż mamy w sklepach szeroką ofertę soków owocowych, smaczne i zdrowe będą kompoty ugotowane własnoręcznie, najlepiej z przydomowego ogrodu, bez sztucznych barwników, polepszaczy smaku i konserwantów.
/ 20.08.2009 12:20
Kompot z brzoskwiń

Owoce w kompotach zachowują swoją barwę, smak, aromat oraz część wartości odżywczych. Niestety pod wpływem wysokiej temperatury tracą większość witaminy C, ale inne witaminy zachowują się.

Polecamy również: Leczo w słoiku

Kompoty można przygotowywać z jednego gatunku owocu albo też łącząc dwa lub kilka gatunków. Można przyrządzać zarówno kompoty wieloowocowe, w których łączy się gruszki, jabłka i śliwki, jak i kompoty z owoców jagodowych, łącząc truskawki z agrestem, porzeczką lub malinami. Dla uzyskania odpowiedniego koloru można łączyć owoce o różnych barwach np. jabłka z czarną porzeczką.

Owoce do kompotu najlepiej używać surowe ale można też robić kompoty z suszu i mrożonych owoców. Owoce mrożone wrzuca się do gotującego syropu bez rozmrażania.
Najpierw myje się je w dużej ilości wody a dopiero później przebiera. Owoce pestkowe należy wydrylować. Do kompotów wybiera się owoce zdrowe, dojrzałe, jednak należy pamiętać aby nie były one przejrzałe.

Zalewa w kompotach powinna być przejrzysta. Ilość zalewy jest zależna od ilości owoców, im jest ich więcej, tym mniej zalewy. Można doprawiać ją wanilią lub goździkami. Proporcje w zalewie powinny kształtować się następująco : na litr wody od 30 dag do 50 dag cukru.
Jednak cukier można dodawać wobec własnych upodobań. Można również nie dodawać go wcale, takie kompoty mogą pić osoby chore na cukrzycę.

Kompoty poddaje się pasteryzacji – ogrzewanie w temperaturze 80-100ºC. Polega na gotowaniu owoców w słoikach, umieszczonych w naczyniu z wodą. Celem tego procesu jest utrwalenie owoców, aby zachować kolor i zawarte w nich witaminy. Dlatego nie należy gotować kompotów zbyt długo, gdyż wtedy owoce tracą swoje wartości. Gotowanie powinno trwać maksymalnie 25 minut.
Słoiki muszą być czyste, dokładnie wygotowane lub wyprażone w piekarniku.

Kompot podaje się zimny najczęściej do obiadu albo po posiłku jako gotowy deser. Owoce z kompotu mogą mieć różne zastosowanie. Można je dodawać do galaretki i napojów. Stanowią dekorację ciast i deserów. Czereśnie, wiśnie i śliwki idealnie nadają się jako nadzienie do pierogów. Po otwarciu można rozcieńczać przegotowaną wodą, tym samym kreując właściwy smak i kolor kompotu. Po otwarciu nie zaleca się dosładzania kompotu, gdyż psuje się jego smak.

Należy pamiętać, aby kompoty przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Źle przechowywane mogą tracić witaminy i psuć się. Kompoty można przechowywać nawet do dwóch lat. Jednak co kilka tygodni słoiki należy oglądać oraz przewracać do góry dnem, żeby syrop się przemieszał.

Zobacz także: Jak przygotować dynię pasteryzowaną?

Redakcja poleca

REKLAMA