Pierogi znane i lubiane są w Polsce od lat. Prawdopodobnie delektujemy się tą potrawą od XIII wieku, kiedy to Jacek Odrowąż, zachwycony ich smakiem, przywiózł je na ziemie polskie z Kijowa. Ich tradycja jest na pewno wschodniosłowiańska, ale zawędrowały już w wiele zakątków świata.
Pierogi robią furorę do dziś. Danie to nie wymaga dużego wkładu finansowego, ale za to jest dosyć pracochłonne. Godziny poświęcone na lepienie pierogów w znakomity sposób wynagradza jednak smak gotowej potrawy. Do tego jest tyle możliwości! Pierogi z mięsem, z kapustą i grzybami, ruskie, na słodko z owocami……. I wiele, wiele innych. Przekonaj się sam, jakie nadzienie mogą kryć pozornie znane i zadomowione pierogi.
Pierogi ruskie
Polska i Ukraina pierogami ruskimi stoją! Znają je chyba wszyscy rodacy, zwłaszcza we wschodniej części kraju. Sposobów na ich przygotowanie jest chyba tyle, ile gospodyń domowych, jednak jest pewna gama wspólnych składników, które w ruskich znajdziecie zawsze. Oto przepis podstawowy na pierogi ruskie:
- 6-7 ziemniaków;
- 25 dag twarogu
- 1 cebula
- Sól, pieprz
Cebulę drobno posiekać, podsmażyć na patelni. Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie, następnie zetrzeć na tarce. Wszystkie składniki – ziemniaki, cebulę i twaróg połączyć i wymieszać w misce. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Gotowym farszem wypełnić ciasto na pierogi.
Zobacz także: Jak zrobić ciasto na pierogi?
Pierogi kanadyjskie
Okazuje się, że pierogi jadane są także za oceanem. Nie wiadomo, czy stało się to za sprawą emigrujących tam Polaków, jednak pierogi w Kanadzie zdobyły popularność. Do ich przygotowania potrzebujesz:
- 1 kg ziemniaków
- 10 dag chudego sera żółtego
- 1 cebula
- Olej
- Sól, pieprz
Ziemniaki ugotować, utłuc. Ser zetrzeć na tarce, następnie wsypać do miski z gorącymi ziemniakami. Ucierać aż do połączenia się składników. Cebulę usmażyć na rumiany kolor, dodać do masy serowo-ziemniaczanej. Posolić i popieprzyć do smaku. Wypełnić farszem wcześniej przygotowane ciasto i uformować pierogi.
Pielmienie
Jest to typowa potrawa kuchni rosyjskiej. Pielmienie są bardzo podobne do obecnych u nas pierogów z mięsem. Do farszu potrzebujesz:
- 20 dag mięsa mielonego wieprzowego
- 20 dag mięsa mielonego wołowego
- 2 cebule
- Sól, pieprz
- Zimna woda przegotowana
Połączyć mięso wieprzowe z wołowym (można też kupić gotowe paczki z mięsem mielonym wieprzowo-wołowym, wtedy adekwatnie potrzebujemy 40 dag). Pokroić drobno surowe cebule. Przyprawić do smaku. Farsz powinien być nieco luźny, nie tak stężony, jak do kotletów, należy więc dodać trochę wody. Gotowy farsz umieścić w cieście pierogowym.
Pierogi włoskie
Włosi mają dwa rodzaje pierożków. Są to ravioli i tortellini. Dzięki naszym przepisom będziesz mógł skosztować obydwu.
Ravioli
W zależności od upodobań, możesz nadziewać je mięsem, serem ricotta lub szpinakiem. My polecamy domowe ravioli z kurczakiem i pieczarkami:
Tortellini
Są to małe pierożki, podobne do naszych uszek, wypełnione mięsem, grzybami lub serem, podawane najczęściej z sosem pomidorowym. Tortellini możesz też wykorzystać jako składnik sałatek.
Polecamy przepisy: Sałatka z tortellini .
Pierożki chińskie
W Chinach jada się wonton, guo tie oraz jiaozi. Są to małe pierożki z dość egzotycznymi jak dla nas farszami. Stanowią one nieodzowne przekąski na przyjęciach, nie są, jak w Polsce, daniami obiadowymi.
Wonton nadziewa się ostrygami, krewetkami lub wieprzowiną. Guo tie farszem z mięsa wieprzowego, krewetek i szczypiorku. Z kolei mięso i kapusta pekińska to nadzienie występujące w jiaozi.
Polecamy: Jak gotują Chińczycy?
Do przygotowania guo tie niezbędne są:
- 25 dag surowych posiekanych krewetek
- 25 dag mielonej wieprzowiny
- Łyżka sosu sojowego
- Łyżka oleju sezamowego
- Łyżka wina ryżowego
- Łyżeczka posiekanego szczypiorku
- Łyżeczka startego imbiru
Wszystkie składniki połączyć ze sobą i wymieszać. Można alternatywnie zastąpić mięso wieprzowe drobiem albo wyeliminować całkiem mięso lub krewetki. Smak będzie oczywiście inny, ale równie bogaty.
Pierogi niemieckie
W Niemczech pierogi jada się głównie w kuchni szwabskiej. Danie to w tutejszej wersji zaskakuje istnie chłopskim nadzieniem. Składa się ono z:
- 25 dag szpinaku
- 20 dag mielonej wołowiny
- 20 dag kiełbasy cielęcej
- 2 jajka
- Sól, pieprz
Przygotować szpinak – umyć i oderwać listki, zblanszować w osolonej wodzie. Następnie pokroić go i wrzucić do miski razem z wołowiną, kiełbasą, jajkami i przyprawami. Rozwałkować ciasto i uformować pierogi.
Pierogi meksykańskie
Kuchnia meksykańska jest zazwyczaj ostra, dominują w niej warzywa – fasola, groch, kukurydza. Czy takie składniki nadają się na pierogowy farsz? Oczywiście, że tak. Zobacz, jak wydobyć z pierogów oryginalny smak. Potrzebujesz:
- 20 dag mięsa mielonego
- 5 dag sera żółtego
- 5 dag czerwonej fasoli
- 1 cebula
- 1 papryczka chili
- 1 papryka czerwona
- ¼ puszki kukurydzy
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
- 1 ząbek czosnku
- Sól, pieprz
Cebulę i czosnek obrać, pokroić w drobną kostkę, podobnie chili. Przysmażyć na oliwie warzywa i mięso. Dodać koncentrat pomidorowy, przyprawić do smaku. Tak przygotowanym farszem nadziewać pierożki.
Pierogi litewskie
Na Litwie bardzo popularne są kołduny, cepeliny i kibiny. Typowe pierogi również można spotkać, ale częściej niż mięsem, nadziewane są owocami. Do przygotowania takich pierogów na słodko niezbędne są:
- 30 dag śliwek
- 30 dag białego sera
- 10 dag ugotowanych ziemniaków
- 2 jajka
- 4 dag masła
- Cukier waniliowy
- 5 dag mąki
- 8 dag cukru
Śliwki wydrylować, pokroić w kostkę. Ser i ziemniaki zetrzeć na tarce, wyłożyć do miski. Dodać jajka, masło, cukier, mąkę i pokrojone wcześniej śliwki. Następnie wypełniać farszem ciasto i ugotować pierogi. Pierogi na słodko najlepiej smakują ze śmietaną.
Pierogi „karaibskie”
Nie wiadomo, czy słowiańskie danie ˗ pierogi, dotarło na tak odległe zakątki świata, jak Karaiby, ale warto wypróbować pierogi z istnie karaibskim nadzieniem. Będziesz potrzebować:
- 6 bananów
- Słoiczek dżemu np. pomarańczowego lub ananasowego
- Cukier do smaku
Obrać i pokroić w kostkę banany. Do naczynia przełożyć dżem, dodać banany, posłodzić do smaku (owoce i dżem już same w sobie są słodkie, więc nie należy przesadzać z ilością cukru). Wszystko razem ucierać aż do uzyskania jednolitej masy. Gotową masę umieszczać w cieście pierogowym, ugotować i można się już zajadać pierogami o smaku Wysp Kanaryjskich.
Pierogi filipińskie
Ciekawym i dość egzotycznym farszem jest ten wykorzystywany w pierogach na sposób filipiński. Do jego wykonania należy użyć:
- Ugotowany kurczak
- Jajko
- Zielony groszek
- Sól, pieprz
Mięso z kurczaka zmielić. Do miksera wrzucić mięso, groszek i jajko oraz sól i pieprz ˗ wszystko zmiksować. Pierogi z mięsem drobiowym mogą zastąpić te tradycyjne z mielonego mięsa wieprzowego.
Pierogi po mazursku
Ten, kto mieszka na Mazurach, doskonale wie, że nie tylko ruskie szybko znikają ze stołu. W tym regionie Polski jada się pierogi… po mazursku. Zobacz, jak je przygotować. Potrzebujesz:
- Pół kg białej kiełbasy surowej
- Białko jajka
- Pieprz
Obrać białą kiełbasę ze skóry, drobno pokroić, rozgnieść lub jeszcze lepiej ˗ zmielić. Do mięsa dodać białko, pieprz do smaku. Takim farszem wypełnić ciasto. Uwaga! Pierogi po mazursku się piecze w piekarniku, a nie gotuje.