Produkt Tradycyjny
Informacji na temat tego jak powinien wyglądać prawdziwy pieróg biłgorajski nie musimy długo szukać. W 2005 roku potrawa ta została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych charakterystycznych dla lubelszczyzny, a w związku z tym jego cechy zostały skrzętnie opisane. Pieróg biłgorajski wyglądem przypomina pasztet. Z wierzchu zapieczona powłoka, a wewnątrz wyróżnić można drobne cząstki składników, które tworzą zespoloną masę. Pieróg ten wypieka się w rozmaitych formach - występuje zarówno w wersji okrągłej jak i prostokątnej. Kolor powinien mieć ciemno słomkowy do jasnego brązu, co już zależne jest od indywidualnych upodobań i stopnia przypieczenia. Konsystencja powinna być stała, masa zbita i mięsista, którą jednak z łatwością można przełamać lub rozkruszyć. Zapach komponuje się z gotowanych ziemniaków i kaszy gryczanej, smak zaś wzbogaca lekko kwaśny biały ser oraz skwarki. Istnieją dwie wersje pieroga biłgorajskiego - pierwsza w nich to danie zapiekane w drożdżowej skórce, druga wersja jest bez skórki, a pieróg zyskuje wtedy miano "łysego".
Pieróg biłgorajski "łysy"
Na 2 kilogramy ziemniaków potrzebujemy kilograma tłustego twarogu, ok. 800 gr kaszy gryczanej, jak również szklankę śmietany 18% oraz słoninę, smalec, sól, pieprz i miętę (może być suszona). Ziemniaki należy obrać ugotować i odcedzić. Kaszę gryczaną wsypujemy do ugotowanych ziemniaków, całość przykrywamy pokrywką i odstawiamy na ok. pół godziny. Słoninę kroimy w kostkę i topimy na patelni do uzyskania skwarek. Ziemniaki z kaszą przekładamy do większego naczynia i dodajemy rozkruszony starannie biały ser, tłuszcz ze skwarkami, śmietanę a także rozkłócone widelcem jajka. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Wykładamy masę do wysokiej blachy grubo posmarowanej smalcem i obsypanej bułką tartą. Masę starannie ugniatamy w formie by nie było pustych przestrzeni. Wierzch wygładzamy i zwilżamy wodę. Można posmarować go również jajkiem - wtedy uzyskamy delikatną skorupkę. Pieróg wstawiamy do nagrzanego pieca (180 - 200 oC) i pieczemy ok. półtorej godziny.
Polecamy: Metoda na wyborną kaszę gryczaną
Pieróg biłgorajski można jeść na zimno jak i na gorąco. Bardzo dobrze komponuje się z kwaśną śmietaną lub sosem z leśnych grzybów. Jako dodatek proponujemy także szklankę kefiru lub zsiadłego mleka.
Pieróg biłgorajski w cieście drożdżowym
Jeśli chodzi o farsz to proporcje składników są dokładnie takie same jak w przepisie na pieróg "łysy". Możemy nieco zmniejszyć ilość składników, żeby całość wraz z ciastem zmieściła nam się na blasze. Przykładowo: 1 kg ziemniaków, 0,5 kg białego sera i ok. 0,5 kg kaszy gryczanej. Należy przygotować masę zgodnie z przepisem powyżej. Do wykonania ciasta będziemy zaś potrzebowali 3 szklanek mąki, 200 gr masła, 20 gr drożdży, szczyptę proszku do pieczenia jak również 1 łyżeczkę cukru, pół łyżeczki soli i 2 łyżki kwaśnej śmietany. Drożdże należy rozkruszyć w miseczce, dodać sól, cukier, proszek do pieczenia i śmietaną a następnie dokładnie wymieszać i odstawić na 15 minut. Mąkę wysypujemy na stolnicę, dodajemy masło i siekamy wraz z mąką. Dodajemy śmietanę z drożdżami i wyrabiamy gładkie ciasto, które dzielimy na pół. Jedną częścią wykładamy dno i boki wysmarowanej masłem formy i wykładamy na ciasto przygotowaną wcześniej masę. Drugą częścią ciasta przykrywamy masę z wierzchu i smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pieczemy przez ok. półtorej godziny w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 - 200 oC.
Zobacz także: Z czym łączyć kaszę?