Problem 1
Zupa jest niby wystarczająco słona i wystarczająco przyprawiona, ale ma płaski smak
Rada
Spróbuj dodać nieco octu winnego bądź soku z cytryny – pogłębią smak.
Problem 2
Brakuje wyrazistej nuty
Rada
Najlepiej w takich przypadkach sprawdzają się mocne zioła i odrobina czosnku. Szczególnie polecam lubczyk, majeranek lub koperek.
Problem 3
Niby jest słona, ale trochę za mało
Rada
Nie zawsze rozwiązaniem w takich sytuacjach jest dodawanie kolejnej ilości soli. Po pierwsze należy pamiętać, że gdy zupa zrobi się nieco chłodniejsza, słony smak będzie przez nas lepiej wyczuwany. Po drugie – zupę można dodatkowo „posolić” również za pomocą przyprawy maggi lub sosu sojowego – pamiętajmy tylko, że obie te przyprawy nadadzą jasnej zupie ciemniejszy kolor.
Polecamy: Zupy owocowe
Problem 4
Niewyraźny smak warzyw
Rada
Aby lepiej zbalansować smak warzyw, warto do zupy dodać takie, które będzie wyraźną dominantą. Nieźle sprawdza się w takich sytuacjach seler – zarówno korzeń, jak i naciowy, a także por, brokuł lub pietruszka.
Problem 5
Zupa jest przesolona
Rada
Najprościej jest odlać sporą część płynu i zamrozić ją – przyda się innym razem. A przesoloną zupę uzupełnić wodą lub bulionem, jeśli mamy gotowy.
Troszkę przesoloną zupę można zneutralizować, dodając śmietanę.
Problem 6
Zupa jest za ostra
Rada
Podobnie jak wyżej, należy po prostu odlać część płynu i zastąpić go bulionem lub po prostu wodą, odpowiednio balansując smaki. Również w tym przypadku, śmietana może dodatkowo złagodzić smak.
Zobacz także: Zupy grzybowe