Czy moczenie mięsa w mleku ma sens? Okazuje się, że to nie taki dobry pomysł

moczenie mięsa w mleku fot. Adobe Stock, elenarui
"Wymocz w mleku, to będzie lepsze". Ile razy to słyszałaś? Czy moczenie mięsa w mleku naprawdę sprawia, że jest ono później lepsze w smaku? Kiedy warto to robić i na co zwrócić szczególną uwagę? Mamy i babcie najczęściej moczą w mleku schab oraz wątróbkę. Po co to robić i czy to na pewno bezpieczne?
/ 03.02.2023 05:50
moczenie mięsa w mleku fot. Adobe Stock, elenarui

Moczenie mięsa w mleku to dość popularna praktyka. Robią tak szczególnie nasze mamy i babcie, przekazując nam ten nawyk podczas wspólnego gotowania. Najczęściej moczy się wątróbkę oraz schab przed smażeniem kotletów. Czy to ma jakiś sens i czy na pewno jest bezpieczne?

Spis treści:

  1. Po co moczy się mięso w mleku?
  2. Czy moczenie mięsa w mleku ma sens?
  3. Ile moczyć mięso w mleku?

Po co moczy się mięso w mleku?

Moczenie mięsa w mleku ma sprawić, że po obróbce będzie ono lepsze w smaku, bardziej kruche i delikatne. Najczęściej moczy się mięso ze schabu, aby gotowe kotlety nie były suche. Bardzo popularną praktyką kulinarną jest także moczenie wątróbki w mleku — w ten sposób traci ona swoją charakterystyczną goryczkę.

Niektórzy moczą także cielęcinę, szczególnie przed jej marynowaniem w przyprawach. W ten sposób ma zyskać niepowtarzalny, intensywny smak i aromat.

Mleko powinno być zimne, a mięso nie całkowicie w nim zanurzone. Można co jakiś czas delikatnie przemieszać całość albo wymieniać mleko w połowie czasu. Zamiast mleka niektórzy używają też rzadkiego jogurtu naturalnego lub maślanki.

co daje moczenie mięsa w mleku

fot. Moczenie mięsa w mleku/Adobe Stock, Larisa

Czy moczenie mięsa w mleku ma sens?

Okazuje się, że moczenie mięsa w mleku nie ma zbyt wielu zalet. Faktycznie, lekko ściąga goryczkę z wątróbki, ale niestety rzadko sprawia, że mięso staje się bardziej kruche czy delikatne w smaku. Dodatkowo może okazać się niebezpieczne.

Mleka spożywcze, pasteryzowane, które możesz kupić w sklepie, nie ma właściwości, które miałyby poprawić walory smakowe mięsa, a dodatkowo są pozbawione żywych kultur bakterii i enzymów, które mogłyby ewentualnie spowodować, że mięso byłoby bardziej kruche. Przez to, jeśli zostawisz mięso w mleku na zbyt długi czas, może się ono po prostu zepsuć (nawet, jeśli schowasz je w lodówce). To z kolei może prowadzić do mniej lub bardziej poważnych zatruć pokarmowych.

Ile moczyć mięso w mleku?

Bardzo często spotkasz się z radą, aby mięso zostawić w mleku na całą noc. Lepiej jednak zdecydowanie skrócić ten czas. Jeśli lubisz moczyć mięso w ten sposób, pozostaw je w misce z mlekiem na ok. 20 minut. Używaj także maksymalnie świeżego mleka (nie UHT), a mięso w czasie moczenia trzymaj w lodówce.

Największy sens ma moczenie w mleku wątróbki. W ten sposób możesz pozbyć się goryczki, która dla wielu osób jest przeszkodą w jedzeniu tego mięsa. Pozostałe mięsa także mocz krótko i od razu po wyjęciu lekko je opłucz, osusz i od razu poddaj obróbce.

Czytaj także:
Jak rozpoznać dobry schab?
Duszona wątróbka z jabłkami
Przepisy na duszoną cielęcinę


 

Redakcja poleca

REKLAMA