Kalarepa to cenne źródło witamin i minerałów. Działa przeciwnowotworowo i bakteriobójczo. Warto wprowadzić ja do diety zwłaszcza gdy mamy na uwadze poprawę wzroku. Podana w postaci faszerowanych mięsem miseczek lub pieczonych słupków smakuje doskonale! Sprawdź jak najlepiej ją przygotować!
Kalarepa faszerowana
Oto składniki na faszerowaną kalarepę:
- 6 średnich kalarep
- cebula
- łyżka masła
- 400 g mięsa mielonego
- 2 jajka
- czosnek
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- szklanka wywaru
- opakowanie śmietany
Jak zrobić faszerowaną kalarepę?
Kalarepę gotujemy w dużym garnku z wodą przez 20 minut. Schładzamy na talerzu. Obieramy z grubej skórki i odstawiamy na bok. Odcinamy wierzch kalarepy i wydrążamy środek. Kroimy drobno na mniejsze kawałeczki. Na rozgrzanej patelni podsmażamy wcześniej posiekaną cebulę. Dodajemy masło i rozpuszczamy. Wszystko przekładamy do miski i łączymy z mięsem, jajkami, czosnkiem oraz doprawiamy solą i pieprzem. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Naczynie żaroodporne smarujemy tłuszczem i pokrywamy papierem do pieczenia. Do każdej kalarepy wkładamy nadzienie i zalewamy odrobiną wywaru. Pieczemy przez 50 minut do miękkości. Tak przygotowane kalarepy idealnie smakują podane z sosem czosnkowym.
Kalarepa na surowo
Oto składniki na kalarepę na surowo:
- 2 kalarepy
- 2 jabłka
- oliwa z oliwek
- sok z cytryny
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
Jak zrobić kalarepę na surowo?
Kalarepy dokładnie obieramy ze skórki i oczyszczamy. Następnie kroimy w cienkie słupki. Jabłka obmywamy pod bieżąca wodą, obieramy ze skórki. Kroimy również w cienkie słupki. Przekładamy warzywa i owoce do miski. Przygotowujemy sos na bazie oleju, soku z wyciśniętej cytryny oraz soli i pieprzu. Polewamy całość sosem i przekładamy do lodówki na godzinę do przegryzienia się smaków. Tak przygotowaną kalarepę możemy podać również jako surówkę do obiadu.
Kalarepa gotowana
Oto składniki na kalarepę gotowaną:
- 4 kalarepy
- oliwa z oliwek
- ząbek czosnku
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- starty ser żółty
Jak zrobić kalarepę gotowaną?
Wstępnie gotujemy kalarepę przez 10 minut w osolonej wodzie. Następnie obieramy ze skórki. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Wykładamy blachę papierem do pieczenia. Kroimy kalarepę na mniejsze kawałeczki. Obtaczamy oliwą z oliwek oraz przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Doprawiamy solą i pieprzem. Ścieramy na tarce dowolny ser żółty. Posypujemy kalarepę. Zapiekamy całość przez 20 minut. Tak przyrządzoną kalarepę możemy podawać jako przystawkę.