Bazylia czy koperek? A może majeranek? Mamy swoje ulubione zioła które dodajemy niemal do wszystkiego. Ale są takie, które dobrze się komponują z jedną potrawą, np. z kurczakiem, ale już z serem albo burakami nie bardzo. Dlatego warto wykorzystać doświadczenie dobrych kucharzy i stosować je z głową. Prawie wszystkie poprawiają trawienie. Jak wykorzystywać zioła?
Jak wykorzystać popularne zioła
- Bazylia. Pasuje do wszystkich potraw kuchni włoskiej, a zwłaszcza do dań z pomidorami i serami. Mistrzowie kuchni chętnie łączą ją również z deserami. Wspomaga trawienie i odporność.
- Estragon. Ma słodkawy zapach i korzenno-ziołowy smak. Dodaje się go do białych mięs, twarogów, farszów mięsnych, sałatek warzywnych, sosu tatarskiego i kiszonych ogórków.
- Majeranek. Zapobiega wzdęciom, dlatego od dawna dodaje się go do bigosu i dań z roślin strączkowych. Wzbogaca także smak pasztetów, kiełbas i pieczonych oraz smażonych mięs, zwłaszcza tłustych.
- Melisa. Jej olejek eteryczny ma piękny, cytrynowy zapach. uatrakcyjnia smak i wygląd ciast i deserów. Napar działa uspokajająco, wspomaga trawienie i obniża ciśnienie krwi.
- Kolendra. Można zastąpić nią natkę pietruszki. Szczególnie ceniona jest w kuchni chińskiej i meksykańskiej. Dobrze komponuje się z zupami, zwłaszcza fasolową, grochową, a także rybną. Pasuje także do mięs.
- Mięta. To jedno z najpopularniejszych polskich ziół. Raz posadzona w ogrodzie, będzie w nim rosła wiele lat. jest odporna na mrozy. Mięta dobrze rośnie także w doniczkach i skrzynkach. Można dodawać ją do lemoniady i wody, razem z plasterkami cytryny. Pasuje także do twarożków i sałatek, ziemniaków i jagnięciny.
- Oregano. Jest składnikiem ziół prowansalskich. Wybitnie pasuje do ostrych potraw mięsnych, w tym z grilla, baraniny i jagnięciny. Przyprawia się nią kebab, dodaje smaku sałatce greckiej, wielu potrawom z ryb, zapiekanek.
- Tymianek. Komponuje się z wołowiną, cielęciną, jagnięciną, drobiem, rybami, pasztetami. Można go dodawać do gulaszów, zup i bulionów, masła ziołowego, majonezu, aromatyzowanego octu, musztardy a także do zapiekanek z fasoli i soczewicy. Pasuje do sałatek i ciepłych potraw z pomidorów, cebuli, ogórków, marchwi, pieczarek i innych warzyw.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"
Zobacz więcej przydatnych porad:
Przedmioty, które potęgują zmęczenie
Czy buty wolno prać w pralce?
Co musisz wyrzucić ze swojego domu?
Jak wyczyścić zamszowe buty?