Jak przyrządzić szczaw?

To pozornie pospolite warzywo jakim jest szczaw, często spotykane na polskich łąkach świetnie podkreśla smak wielu potraw.
/ 07.06.2011 13:06

szczaw

Kwaśny przysmak z łąk

Wszyscy znamy charakterystyczny kwaskowaty smak szczawiu. Jego dużym atutem jest to, że możemy go zbierać prosto z łąki i sporządzić na przykład smaczną zupę. Kwas dziko rosnący różni się w smaku od ogrodowego – ma mniejsze liście i jego kwaśny smak jest trochę bardziej intensywny. Natomiast ten ogrodowy ma większe liście i jest delikatniejszy.
Swój smak szczaw zawdzięcza różnego rodzaju kwasom organicznym, przede wszystkim kwasu szczawiowego. Warto tu nadmienić, że nadmiar tego kwasu wypłukuje z naszego organizmu wapń, dlatego nie należy do jeść w nadmiarze. Poza tym szczaw jest bogatym źródłem witaminy C. 

Jak wiele innych roślin również przyrządzanie szczawiu różni się w zależności od tego jak młode są jego liście. Najsmaczniejsze są młode i drobne listki, nie wymagają one dużo uwagi przy przygotowaniu, gdyż są kruche i soczyste. Jeśli liście są starsze i większe to często trzeba z nich usunąć twarde i łykowate łodygi ze środka.

Przepłukane i wysuszone liście świeżego szczawiu lepiej nie trzymać długo w lodówce. Najlepiej 2 - 3 dni.

Zobacz też: Czego jeszcze nie wiesz o botwinie?

Zupa albo sałatka ze szczawiu

Tradycyjnie w polskiej kuchni szczaw jada się w zupie szczawiowej, szczególnie w sezonie, wiosną jest to popularna i smaczna potrawa. Ile polskich rodzin tyle przepisów na szczawiową, bazą jest szczaw podsmażany na maśle, niektórzy dodają do niej liście pokrzyw. Większość serwuje zupę z jajkiem, które doskonale komponują się ze smakiem szczawiu.

Innym pomysłem na przyrządzenie szczawiu jest sałatka. Czy to tradycyjna z różnymi warzywami – pomidorem, cebulą i oliwą z oliwek czy też z różnymi innymi dodatkami jak ser feta czy orzechy.

Polecamy też: Co zrobić z zielonym groszkiem?

Sos do ryby

Szczaw również idealnie nadaje się do różnego rodzaju sosów. Jego smak świetnie podkreśla smak ryb, dlatego też może być dobrym wyborem przy przyrządzaniu makreli, łososia czy śledzia. Warto podkreślić że im ryby bardziej tłuste tym bardziej kwaśny smaku sosu szczawiowego komponuje się ze smakiem ryby.

Na patelni możemy roztopić trochę masła, zeszklić cebulę i dodać posiekane liście szczawiu. Kiedy odpowiednio długo podduszone na patelni rozpadną się jest to dobra pora aby dodać do sosu śmietanę, przyprawy, a nawet trochę białego wina. Taki sos oprócz ryb doskonale nadaje się również do jajek.

Zobacz także: Jak przygotować klasztorną zupę szczawiową?

Redakcja poleca

REKLAMA