Agrest nie należy do najprzyjemniejszych owoców przy zrywaniu – owoce bronią się za pomocą bolesnych kolców. Dla wielu osób nawet specyficzny smak agrestu nie jest wart wysiłku, jaki musimy włożyć w zbieranie go z krzaczków. Szczególnie kwaśna i twarda skórka odstrasza potencjalnych amatorów. Warto mimo to przełamać niechęć do agrestu, tym bardziej że sowicie nam on to wynagrodzi.
Kwaśny przysmak
Bardzo popularnym i smacznym przepisem jest dżem z agrestu. Jeśli lubimy bardziej kwaśne smaki to możemy spróbować dodać trochę agrestu do przygotowywanego dżemu na przykład z truskawek. Żeby zrobić dżem z agrestu musimy owoce dokładnie oczyścić i usunąć twarde części. Następnie agrest zasypany cukrem (w proporcji 1 kg owoców 0.5 kg cukru)i z dodatkiem wody gotujemy na wolnym ogniu do uzyskania zadowalającej konsystencji. Wkładamy do wcześniej przygotowanych słoików i gotowe!
Polecamy również: Jak przygotować konfiturę z truskawek?
Agrest świetnie nadaje się też na ciasto. Pysznym i ciekawym wyborem jest agrest w kruchym cieście. Przygotowane wcześniej ciasto kruche, aż utworzą się grudki. Wstawiamy do lodówki. Dzielimy jest na dwie części, jedną wykładamy formę do pieczenia. Na tą pierwszą warstwę wykładamy agrest ,wcześniej oczywiście oczyszczony i wymieszany z cukrem pudrem. Następnie nakładamy drugą warstwę a całość możemy ozdobić na przykład migdałami lub wiórkami kokosowymi.
Zobacz także: Jakie znasz rodzaje ciasta?
Dla odchudzających się
Amatorzy trunków i winiarze wyrabiają również wino z agrestu, nic nie zastąpi jednak smaku słodkiego miąższu owoców prosto z krzaczka.
Ponadto warto wiedzieć, że agrest zawiera dużo witaminy C, wpływa korzystnie na układ odpornościowy i poprawia także trawienie, dlatego też jest polecany dla osób będących na diecie.
Zobacz też: Sałatka z kurczakiem i owocami.