Krótka historia muesli
Zostały wymyślone przez szwajcarskiego lekarza Maximiliana Birchera-Bennera około 1900 roku. Były przeznaczane dla pacjentów jego szpitala z uwagi na wysoką zawartość składników odżywczych. Ich popularność w krajach zachodnich datowana jest na lata 60 XX wieki. Tradycyjne muesli mieszano z sokiem pomarańczowym a nie jak dziś z mlekiem.
Muesli są spożywane przede wszystkim na śniadanie, natomiast w Szwajcarii stanowią także element wieczornego posiłku.
Dziś Polak zjada około kilograma płatków rocznie. To więcej niż kiedyś jednak wciąż mniej niż mieszkańcy Niemiec i Wielkiej Brytanii
Wartości odżywcze muesli
Płatki zbożowe, bakalie oraz owoce są prawdziwą kopalnią witamin i składników odżywczych. Przede wszystkim dostarczają energii, dlatego tak ważne jest by spożywać pełnowartościowe śniadania. Kolejna zaletą jest wysoka zawartość minerałów zawartych w płatkach oraz suszonych owocach.
Bardzo ważna jest niska zawartość tłuszczów oraz wysoka zawartość błonnika zapewniającego sytość na dłuższy czas.
Połączenie mieszkanki z produktami mlecznymi nie tylko dostarcza cennego wapnia ale także pomaga efektywniej przyswoić witaminy ze składników muesli.
Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na orzechy i suszone owoce jest to danie dość kaloryczne i nie należy go spożywać w dużej ilości.
Należy unikać słodzenia muesli, ponieważ dodatkowo podnosi to kaloryczność potrawy.
Zobacz także: Jak suszyć owoce?
Składniki muesli
Na oryginalny przepis na muesli składa ją się: 1 łyżka płatków owsianych (namoczone w 3 łyżkach wody), 1 łyżka skondensowanego mleka lub śmietanki, 1 łyżkę cytrynowego lub pomarańczowego soku i 200 g przetartego jabłka. Opcjonalnie dodawało się łyżkę orzechów ziemnych lub migdałów.
Dziś składnikiem domowych muesli może być nieomalże wszystko. Wśród płatków spotykamy płatki jęczmienne, kukurydziane, żytnie i owsiane. Najbardziej wartościowe są płatki owsiane, mimo najwyższej kaloryczności. Płatki żytnie regulują przemianę materii. Natomiast płatki kukurydziane i jęczmienne dzieki bogactwu minerałów są doskonałe dla dzieci.
Częstym dodatkiem muesli są suszone owoce takie jak: morele, śliwki i rodzynki ale także owoce świeże: banany, truskawki, jabłka oraz jagody. Popularnym dodatkiem są nasiona słonecznika, siemię lniane, orzechy, zarodki pszenne i otręby owsiane lub żytnie.
Mieszankę płatków możemy zmieszać z mlekiem, jogurtem lub kefirem.
Muesli pakowane
Najlepiej przygotować muesli w domu. Jednak jeśli ktoś nie ma czasu na przygotowanie składników może w sklepie zaopatrzyć się w gotowe mieszanki. Należy jednak pamiętać, że producenci „wzbogacają” swoje produkty w nadmierne ilości cukru i nasyconych kwasów tłuszczowych.
By śniadanie nie było zbyt kaloryczne należy zachować odpowiednie proporcje. Dla dzieci wystarczy zmieszać ok. 40 g płatków ze 150 ml mleka. Dla dorosłych 60 g płatków oraz 200 ml mleka.
Należy wybierać jak najprostsze postacie płatków. Im bardziej skomplikowane, tym bardziej zostały przetworzone przez producentów.
Zobacz także: Śniadanie - dlaczego warto