Kiedy pora na kolację
Nie później niż 2 godziny przed snem. Dla dobrego samopoczucia zarówno fizycznego jak i psychicznego przed snem nie ma nic gorszego niż przepełniony żołądek. Kiedyś mawiało się: "Jak pójdziesz spać głodny - przyśnią ci się Cyganie". Cóż, lepszy taki sen niż problemy z zasypianiem, uczucie ciężkości a w konsekwencji problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi i sprawnej przemiany materii.
Organizm musi mieć czas, by strawić dostarczane mu pokarmy, dlatego nie należy go dodatkowo obciążać.
Kolacja lekkostrawna
Pełnowartościowe, wysokoenergetyczne powinno być śniadanie - to ono daje nam siłę na cały aktywny dzień. Kolacji natomiast nie stawiamy już takich wymagań - powinna być przede wszystkim lekka. Nie trzeba z niej rezygnować, ponieważ często po wcześnie zjedzonym obiedzie, kiedy kładziemy się spać późno, w żołądku nierzadko odbywa się cała orkiestra - jesteśmy po prostu głodni. Trzeba jednak wiedzieć co faktycznie jest lekkostrawne i wskazane przed snem.
Zobacz także: Śniadanie - dlaczego warto?
Przed snem unikamy jedzenia fast foodów, pizzy, frytek, tłustych mięs, ponieważ są to potrawy szczególnie ciężkostrawne, dodatkowo sprzyjające nadwadze. Osoby z nietolerancją laktozy przed snem szczególnie powinny wystrzegać się mleka, ponieważ może spowodować biegunkę. Unikamy także jedzenia słodyczy - słodycze na krótko podnoszą poziom cukru we krwi, po czym on gwałtownie spada a my nadal jesteśmy głodni.
Należy również wystrzegać się produktów powodujących wzdęcia - a więc fasoli, bobu, grochówki. Także nie wszystkie owoce są wskazane - winogrona, czereśnie i śliwki zostawmy na wcześniejsze godziny.
Kolacja - najkorzystniejszy wybór
Dobrym pomysłem na kolację jest stworzenie takiego zestawu, który w sumie nie będzie przekraczał 400 kcal. warto, aby znalazły się tam jogurt, chudy nabiał, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso, ryby, niektóre warzywa i owoce. Równie istotny jak skład jest sam sposób jedzenia - kolacji nigdy nie zjadamy w pośpiechu.
Polecamy: Afrodyzjaki na kolację we dwoje.