jak przechowywać kurki fot. Adobe Stock, JoannaTkaczuk

Jak przechowywać kurki - w lodówce, a może w szafce kuchennej?

Jak przechowywać kurki, aby były jak najdłużej świeże? Lepsza będzie lodówka czy sucha przestrzeń w szafce? Przechowywanie kurek zacznij od odpowiedniego przejrzenia ich podczas zakupu. Jeśli zbierasz je samodzielnie, uważaj na łudząco podobne "trujaki". Zobacz, jak prawidłowo przechowywać kurki i o czym należy pamiętać.
/ 22.07.2022 05:38
jak przechowywać kurki fot. Adobe Stock, JoannaTkaczuk

Jak przechowywać kurki, aby dłużej zachowały świeżość? W lodówce, a może poza nią? Kurki to sezonowe bogactwo smaku, ale także witamin. Jak więc prawidłowo przechowywać je po zakupie?

Spis treści:

  1. Jak przechowywać kurki?
  2. Jak długo kurki mogą być w lodówce?
  3. Jak kupować kurki?

Jak przechowywać kurki?

Po zakupie (lub samodzielnym zebraniu) kurek należy je przede wszystkim dobrze oczyścić z ziemi i innych zabrudzeń. To jednak bardzo delikatne grzyby, dlatego nie należy ich długo moczyć ani opłukiwać pod mocnym strumieniem bieżącej wody.

Taka praktyka mogłaby połamać delikatne grzyby. Powinny być też płukane pod zimną wodą. Tak przygotowane kurki warto dobrze osuszyć i włożyć do lodówki – lepiej trzymać je w chłodzie niż na blacie albo w szafce.

Jak przechowywać kurki w lodówce? Najlepiej w plastikowym pojemniczku. Może być on zamknięty lub pozostawiony bez przykrycia. Na dnie pojemnika warto ułożyć kawałek ręcznika papierowego – dzięki temu grzyby nie będą zbierały wilgoci.

jak przechowywać kurki w lodówcefot. Jak przechowywać kurki/Adobe Stock, Grzegorz Targosz

Jak długo kurki mogą być w lodówce?

Odpowiednio przygotowane, umyte i osuszone kurki możesz przechowywać w lodówce ok. 2-3 dni. Kiedy zauważysz na ich powierzchni brunatne plamy, jest to sygnał, że w kurkach zaczęły się toczyć procesy gnilne.

Jeśli chcesz zachować grzyby na dłużej, możesz zamrozić kurki i przechowywać je w chłodzie ok. 3 miesięcy. Kurki świetnie sprawdzą się także jako składnik zimowych przetworów.

jak przechowywać kurki po zakupiefot. Jak przechowywać kurki/Adobe Stock, Maria

Jak kupować kurki?

Jeśli chcesz, aby kurki w lodówce były świeże przez dłuższy czas, musisz je dobrze przejrzeć już podczas zakupów. Powinny mieć jednolitą barwę, bez obić i ciemniejszych plam. W dotyku muszą być twarde i jędrne – to znak, że są świeże.

Jeśli zbierasz kurki samodzielnie, uważaj, aby nie pomylić ich z trującą lisówką pomarańczową. Kurka, czyli pieprznik jadalny, ma żółty lub pomarańczowy kolor. Brzegi kapelusza są wywinięte do góry i pofalowane.

Czytaj także:
Kiedy dziecko może zacząć jeść grzyby
Czy można jeść grzyby w ciąży
Czy pieczarki trzeba obierać

Tagi: grzyby, kurki