Jak przechowywać jabłka? Jabłka lubią chłodną temperaturę, dobrą wentylację i wilgoć (wysoka wilgotność sprawia, że owoce dłużej pozostają twarde i soczyste). Aby przedłużyć ich ładny wygląd, nie myj ich po przyniesieniu ze sklepu, ale dopiero przed spożyciem.
Jeśli chcesz przechować większą ilość jabłek, przebierz je - odrzuć owoce, które mają plamki. To znak, że zaczęły gnić i wkrótce zarażą sąsiadujące owoce.
Przechowywanie jabłek w lodówce
Jeśli kupujesz niewielką liczbę jabłek, którą planujesz spożytkować w ciągu kilku dni, nie ma potrzeby aby przechowywać jabłka w lodówce. Jeśli jednak jabłka mają być przechowywane przez tydzień lub dłużej, warto je zabezpieczyć. Temperatura lodówki będzie wówczas idealna.
Przechowywanie jabłek w piwnicy
Idealnym miejscem do przechowywania jabłek w domu jest piwnica, ponieważ panuje tam wymarzona dla zerwanych owoców temperatura – od 1 do 4 stopni Celsjusza (przy niższej temperaturze jabłka zmarzną). Zerwane jabłka cały czas oddychają, dlatego nie należy dopuszczać do tego, aby skórka się pomarszczyła - stąd krótka droga do procesów gnilnych.
Jabłka należy przechowywać w drewnianych skrzynkach bez przykrycia wyłożonych gazetą. Ilość owoców nie powinna przekroczyć 15. Jabłka powinny też mieć zapewniony dostęp świeżego powietrza – uwalnia się z nich etylen, który powinien być odprowadzany na zewnątrz, np. poprzez uchylone okno.
fot. Adobe Stock
Przechowywanie jabłek w domu
Jabłka można przechowywać także w pomieszczeniu, które nie znajduje się w piwnicy, jednak dla zwiększenia wilgotności, w pobliżu skrzynek z jabłkami należy ustawić wiaderka z wodą.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 13.10.2014 r.
Więcej porad kulinarnych:
Jak przechowywać suszone grzyby?
Jak przechowywać orzechy włoskie?
Jak przechowywać pieczarki?