jak mrozić maliny fot. Adobe Stock, toyechkina

Zastosuj ten trik przy mrożeniu malin - to zapobiegnie ich sklejaniu się

Jak mrozić maliny, aby nie kleiły się do siebie i po rozmrożeniu nie traciły swojej formy? Dzięki odpowiedniej technice mrożenia możesz cieszyć się tymi pysznymi owocami także jesienią i zimą. Możesz wykorzystać je do wypieków, deserów, a także... herbaty! Zobacz, jak mrozić maliny na zimę.
/ 16.06.2022 06:24
jak mrozić maliny fot. Adobe Stock, toyechkina

Zastanawiasz się, jak mrozić maliny, aby zachowały jak najwięcej wartości odżywczych? Musisz wiedzieć nie tylko, jak, ale też jakie owoce warto wybierać. Mrożone maliny wykorzystasz jesienią i zimą do wielu deserów i przekąsek.

Spis treści:

  1. Czy można mrozić maliny?
  2. Jak mrozić maliny?
  3. Do czego wykorzystać mrożone maliny?

Czy można mrozić maliny?

Oczywiście! Maliny nadają się do mrożenia i zachowują sporo wartości odżywczych. Wiadomo, że część z nich ulega zniszczeniu na skutek niskich temperatur, jednak mrożąc maliny, ciągle można przemycić część witamin i minerałów i cieszyć się smakiem malin także poza sezonem.

Mrożone maliny, w zależności od sprzętu, można przechowywać w zamrażarce ok. 3 miesiące. Warto sprawdzić w instrukcji, która szuflada ma temperaturę idealną do owoców i warzyw – niektóre zamrażarki mają naklejki informacyjne na drzwiach.

mrożenie malin
fot. Jak mrozić maliny/Adobe Stock, sucharat

Jak mrozić maliny?

Jeśli chcesz zamrozić maliny, wybieraj owoce, które są świeże, twarde i jędrne. Powinny być też dość suche. Te, które są wilgotne i puszczają soki mogą stracić swoją konsystencję i nie wyglądać dobrze po rozmrożeniu.

Jak mrozić maliny:

  • Maliny przed mrożeniem starannie umyj pod małym strumieniem bieżącej wody, a następnie dokładnie osusz.
  • Suche owoce rozłóż na silikonowej tacce, tak aby się nie dotykały. Następnie włóż tackę do zamrażarki i pozostaw na ok. 40 minut.
  • W tym czasie w szufladzie zamrażarki przygotuj woreczki do mrożenia lub pojemniki.
  • Lekko przymrożone owoce przekładaj z tacki do środka, a kiedy worek/pojemnik się napełni, szczelnie go zamknij.

Dzięki temu, że maliny będą mrożone osobno, nie skleją się i będą łatwiejsze do porcjowania. Szybciej się także rozmrożą.

jak mrozić maliny na zimę
fot. Jak mrozić maliny/Adobe Stock, baibaz

Do czego wykorzystać mrożone maliny?

Mrożone maliny są doskonałym dodatkiem do ciast, deserów, a także koktajli. Sprawdzają się także do porannych owsianek lub jaglanek na ciepło. Maliny uwielbiają towarzystwo czekolady, dlatego możesz przygotować pyszne desery jogurtowe z dodatkiem kakao. Możesz też także dodać je do ciasta na brownie albo udekorować muffinki czekoladowe kremem śmietankowym i kilkoma malinami.

Mrożone maliny to także idealny dodatek do zimowej herbaty. Dodaj jeszcze odrobinę cynamonu, goździki i plasterki pomarańczy. Tak przygotowana herbata ogrzeje cię podczas chłodnych wieczorów pod kocem w towarzystwie książki.

Czytaj także:
Sorbet malinowy
Dżem z malin
Nalewka z malin