Grzyby w doniczce: czy to możliwe? Jak wyhodować pieczarki albo borowiki na parapecie?

borowiki w doniczce fot. Adobe Stock, voynarovskaya
Czy da się hodować grzyby w doniczce? Okazuje się, że tak, ale nie jest to łatwe. Najszybciej w domowych warunkach wyhodujesz pieczarki, ale możesz także spróbować uprawiać borowiki. Może się to udać nawet bez specjalistycznych składników i gotowych grzybni. Oto domowe sposoby na uprawę grzybów w doniczce.
/ 30.10.2023 12:32
borowiki w doniczce fot. Adobe Stock, voynarovskaya

Czasem zdarza się, że w doniczce z kwiatami wyrastają ci nieproszeni goście w postaci niejadalnych grzybów. Najczęściej będzie to czubajnik ogrodowy lub inny gatunek grzyba przypominający kanie. Możesz także wyhodować samodzielnie w doniczce grzyby jadalne, takie jak pieczarki czy borowiki. Zobacz, jak to zrobić.

Spis treści:

  1. Jak wyhodować grzyby w doniczce?
  2. Jak wyhodować borowiki na parapecie

Jak wyhodować grzyby w doniczce?

Najłatwiej będzie wyhodować pieczarki. W sieci znajdziesz gotowe grzybnie wraz z okrywą, często w dedykowanym do uprawy kartonie. Ogromną zaletą pieczarek jest to, że nie potrzebują one światła słonecznego, aby z powodzeniem wyrosnąć.

Możesz także przygotować taki zestaw samodzielnie. Będziesz jedynie potrzebować podłoża zaszczepionego wstępnie grzybnią (tzw. substratu) oraz kompost do uprawy. Na warstwę obornika wyłóż grzybnię i przykryj warstwą ziemi.

Wszystko to umieść w przezroczystym pojemniku i szczelnie zamknij. Pozostaw na kilkanaście dni, regularnie podglądając, jak wygląda twoja hodowla. Co 2 dni delikatnie zraszaj glebę i podlewaj całość niewielką ilością wody.

grzyby w doniczce

fot. Uprawa grzybów w doniczce/Adobe Stock, Ryzhkov Oleksandr

Jak wyhodować borowiki na parapecie?

W przeciwieństwie do pieczarek pozostałe grzyby (w tym borowiki) potrzebują dużej ilości światła, aby wyrosły w domowych warunkach. Możesz je wyhodować bez gotowych zestawów szczepionych grzybnią. Wykorzystaj do tego... grzyby.

Świeżo zebrane borowiki (wystarczą 2-3 sztuki) zmiel w maszynce do mięsa lub posiekaj drobno. Następnie wymieszaj je z pokruszonymi drożdżami (ok. 50 g) i ok. 3-4 litrów ciepłej wody. Zrób to w dużym naczyniu, a najlepiej misce gospodarczej, bo będziesz dolewać sporo wody. W ten sposób pobudzisz zarodniki do tworzenia sieci grzybni.

Tak przygotowany "rozczyn" przykry czystą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie do naczynia dodaj kolejne 8-10 litrów wody (najlepsza będzie deszczówka, ale może być też zwykła woda z kranu). Gotowy płyn rozlej do doniczek wypełnionych ziemią i kompostem i postaw w ciepłym miejscu, np. na parapecie.

Możesz wykorzystać także specjalną żarówkę do roślin (kupisz ją w sklepach ogrodniczych lub w sieci), aby zapewnić zarodnikom jeszcze lepsze warunki. Pierwsze grzyby możesz zobaczyć już po ok. dwóch tygodniach.

Nie pozbywaj się doniczek po zebraniu borowików. Grzybnia będzie nadal się rozwijać i w odpowiednich warunkach w przyszłym sezonie wyrośnie jeszcze więcej okazów, a czasem będą pojawiać się także w innych częściach roku.

W ten sposób możesz także wyhodować grzyby w ogrodzie - rozlej wówczas przygotowaną mieszankę w wybranym miejscu. Borowiki lubią towarzystwo drzew liściastych, w szczególności dębów. Świetnie radzą sobie także w pobliżu sosen i świerków.

borowiki na parapecie

fot. Jak uprawiać borowiki w doniczce/Adobe Stock, FotoHelin

Czytaj także:
Moczenie grzybów w sodzie oczyszczonej
Jak szybko rosną grzyby?
Mało znane grzyby jadalne

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA