Awokado to owoc czy warzywo? Niektórzy mają wątpliwości

awokado owoc czy warzywo fot. Adobe Stock, AnaRocioGF
Niektórzy zastanawiają się czy awokado to owoc, czy warzywo. Odpowiedź jest klarowna: awokado to owoc, a dokładniej duża jednonasienna jagoda. To jeden z nielicznych owoców zawierających tłuszcze, być może stąd wynikają wątpliwości i niektórzy biorą awokado za warzywo. Sprawdź skąd pewność specjalistów, że awokado jest owocem.
/ 20.01.2022 10:28
awokado owoc czy warzywo fot. Adobe Stock, AnaRocioGF

Awokado to owoc, a arbuz to warzywo, zaskakujące? Klasyfikacja roślin na warzywa i owoce może czasem być zaskakująca, ale obowiązują tu botaniczne zasady. Sprawdź, skąd wiadomo, że awokado jest owocem.

Spis treści:

 1. Dlaczego awokado to owoc?
 2. Skąd wątpliwości, czy awokado to owoc, czy warzywo?
 3. Inne owoce, które brane są za warzywa

Dlaczego awokado to owoc?

Awokado to owoc i naukowcy nie mają ku temu żadnych wątpliwości. Dokładniej, awokado to jednonasienna jagoda, choć niektórzy zaliczają awokado do grupy pestkowców.

Botanicy definiują owoce jako "słodki i mięsisty wytwór drzewa lub innej rośliny, który zawiera przynajmniej jedną pestkę i jest jadalny".

Powody, dla których awokado jest owocem:

 • owoc awokado rozwija się z kwiatu,
 • owoc awokado ma pestkę,
 • owoc awokado rośnie na drzewie.

Awokado pochodzi z Meksyku, choć jest obecnie uprawiane w wielu miejscach na świecie. Można wyhodować roślinę awokado z pestki nawet w Polsce, ale raczej nie doprowadzi się w naszym klimacie do uzyskania owoców.

Skąd wątpliwości, czy awokado to owoc czy warzywo?

Owoce kojarzą się zazwyczaj z wyraźnie słodkim smakiem. Awokado nie wpisuje się w ten opis, być może to z tego powodu wiele osób zastanawia się nad tym, czy przypadkiem nie jest warzywem.

Awokado jest jednym z nielicznych tłustych owoców. To też umacnia wątpliwości na temat jego przynależności do grupy owoców.

Awokado jada się najczęściej w wytrawnej formie (jak inne warzywa) np. jako guacamole, pieczone z jajkiem. Jeśli nie próbowałaś jeszcze awokado na słodko, koniecznie przygotuj np. koktajl z awokado, lub mus czekoladowy z awokado.

Inne owoce, które brane są za warzywa

Jest wiele innych owoców (od strony botanicznej), które brane są za warzywa. Należą do nich:

 • pomidor, 
 • bakłażan,
 • ogórek,
 • cukinia,
 • papryka.

Czytaj także:
Jakie jest najzdrowsze warzywo świata? Top 10 warzyw pod względem wartości odżywczych
Czy istnieje warzywo, które rujnuje stawy? Jak powinna wyglądać dieta w chorobach stawów?
Warzywa które można wyhodować z resztek - 7 gatunków

Tagi: awokado

Redakcja poleca

REKLAMA