Bazylia (Ocimum basilicum) – świeża ma jasnozielone, miękkie liście, zawiera olejki aromatyczne, jest słodkawa i niezbyt pikantna. Najlepiej pasuje do dań z pomidorów, ale dobrze się komponuje z wieloma innymi potrawami. Jest nieodzownym składnikiem sałatki Caprese, w której reprezentuje zieleń, jeden z trzech kolorów włoskiej flagi. Pozostałe to czerwień, którą nadają pomidory i biel -mozarella. Zobacz przepis: Sałatka Caprese.
Bazylię dodaje się do sosów z delikatnego mięsa: cielęciny oraz drobiu. Jest doskonałym składnikiem sałat. Świetnie smakuje z octem balsamicznym i oliwą z oliwek. Podnosi walory smakowe większości warzyw, stosuje się ją do potraw z jaj, np. omletów. Można nią przyprawiać makarony zarówno w postaci sosu Pesto, którego podstawą jest bazylia, jak i w formie posypki. Zobacz przepis: Pesto. Z bazylią smakują także ryby i owoce morza.
Bazylię można mieszać z innymi zielonymi ziołami: oregano, majerankiem, tymiankiem.
Najlepiej kupić doniczkę bazylii i hodować świeżą na parapecie przez cały rok. Suszona bazylia jest mniej aromatyczna. Można ją drobno posiekać i zamrozić. Do potraw gotowanych dodajemy bazylię na końcu, najlepiej po zdjęciu garnka z ognia, ponieważ wysoka temperatura pozbawia bazylię smaku i aromatu.
Zobacz przepisy: Carpaccio, Focaccia z bazylią, Zielona sałata z serem gorgonzola - Insalata verde con gorgonzola, Sałatka z ciabatą, Spaghetti z krewetkami i śmietaną, Penne all'arabiata, Spaghetti z suszonymi pomidorami, Łosoś pieczony, Zupa krem z zielonego groszku, Cannelloni nadziewane serkiem riccotta i szpinakiem, Zapiekanka z bakłażanem - Parmigiana Bienta, Omlet z serkiem ricotta i pesto.