Wino z brzoskwiń: pyszny przepis na każdą porę roku!

Wino z brzoskwiń to pyszny napój alkoholowy, który idealnie sprawdza się podczas letnich, upalnych dni, ale także jako orzeźwiające wspomnienie, po które sięgniesz w jesienne wieczory. W przepisie musisz wykorzystać dojrzałe, ale nie nadgniłe owoce. Muszą być świeże. Zobacz nasz przepis na wino z brzoskwiń.
/ 04.07.2022 07:42
DRUKUJ PRZEPIS
Wino z brzoskwiń: pyszny przepis na każdą porę roku! fot. Adobe Stock, N.Van Doninck
Czas wykonania: 45 min
Poziom trudności: średni
Składniki:
 • 10 kg świeżych, obranych brzoskwiń,
 • 3 kg drobnego cukru,
 • drożdże winiarskie,
 • 4 litry wody,
 • 10 g soku z cytryny.

Składniki na matkę drożdżową:

 • drożdże winiarskie,
 • woda (ok. 220-250 ml),
 • 3 łyżeczki cukru.

 

Przygotowanie:
 1. Ok. 4 dni przed przygotowaniem wina z brzoskwiń, przygotuj matkę drożdżową. W tym celu weź czystą butelkę o pojemności 0.3 l i napełnij ją przegotowaną, lekko ostudzoną wodą do 3/4 objętości. Następnie wsyp cukier i wymieszaj.
 2. Kiedy woda nie będzie za gorąca, dodaj dawkę drożdży winiarskich i wymieszaj. Butelkę zatkaj watą i ostaw w ciepłe miejsce na 3-4 dni. Kiedy mieszanka zacznie burzliwie fermentować, jest gotowa do użycia.
 3. Brzoskwinie sparz i obierz ze skórki, a następnie usuń pestki.
 4. Dodaj do butli na wino (gąsiora)
 5. Wymieszaj kilogram cukru z 2.5 l wody, dodaj sok z cytryny, a następnie wlej do owoców. Do wina z brzoskwiń dodaj także matkę drożdżową.
 6. Całość wymieszaj, potrząsając gąsiorem kulistym ruchem i odstaw na kilka dni, aż płyn zacznie fermentować.
 7. Po tym czasie wino z brzoskwiń przecedź przez sito i dodaj do płynu kolejny kilogram cukru, wymieszaj kolistym ruchem i odstaw na tydzień.
 8. Po tygodniu dodaj ostatni kilogram cukru, wymieszaj i odstaw na kilka tygodni. Kiedy zakończy się burzliwa fermentacja, przelej wino z brzoskwiń do butelek, zakorkuj i odstaw w ciemne miejsce na kolejnych kilka tygodni, aby dojrzało i się wyklarowało.

Czytaj także:
Wino z rabarbaru
Wino z czerwonych porzeczek
Wino z truskawek
Wino z malin
 

DRUKUJ PRZEPIS

Redakcja poleca

REKLAMA