Burzliwa historia piwa w Chinach

Harbin - stąd pochodzi najstarsze chińskie piwo
Mimo iż piwo było warzone w Chinach już 7 tysięcy lat pne. zanikło na rzecz win i alkoholi destylowanych. Dopiero w dwudziestym wieku powstały w Chinach browary założone przez Europejczyków, a picie piwa zyskało na popularności dopiero w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci.
/ 13.07.2009 17:00
Harbin - stąd pochodzi najstarsze chińskie piwo

Piwo w starożytnych Chinach

W starożytności wyrabiano piwa na indywidualne potrzeby. Powstawały z ryżu, miodu, winogron, i owoców głogu na wzór receptur znanych nam ze starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Picie piwa miało znaczenie rytualne w obrzędach związanych z pogrzebami i dziedziczeniem w czasach dynastii Xia, Shang i Zhou. W okresie dynastii Han straciło swoją pozycję i zostało zapomniane na dwa tysiące lat.

Europejskie browary

Współczesne browary zostały zbudowane w Chinach pod koniec XIX wieku przez Rosjan, Niemców i Czechów, pierwotnie na potrzeby mieszkających tam cudzoziemców.

O tym jak młoda jest tradycja browarnictwa w Chinach niech świadczy fakt, że w państwie liczącym 1,3 miliarda mieszkańców istnieje tylko kilkadziesiąt pubów, głównie w Szanghaju i Pekinie. 

Tsingtao - napopularniejsze piwo chińskie

Najbardziej znaną marką chińskiego piwa na świecie jest Tsingtao, produkowane w Qingdao w prowincji Shandong. To właśnie nim chińscy sąsiedzi częstują bohatera, granego przez Clinta Eastwooda w filmie Grand Torino. Jest to piwo jasne typu pilsner 4,5 %, występuje także w ciemnej odmianie oraz niepasteryzowanej. To najlepiej sprzedająca się marka piwa w Chinach. Jest to także produkt eksportowany do wielu krajów, można go kupić także w Polsce, w sklepach internetowych i niektórych delikatesach. Mała butelka kosztuje około 7 złotych.

Browar Tsingtao założyli Niemcy w 1923 roku. Oryginalnie wytwarzane tam piwo było robione tylko z chmielu i jęczmienia, komponenty sprowadzano z zagranicy. Dopiero gdy po znacjonalizowaniu przemysłu – przestawiono się na surowce rodzime. W skład piwa z czasem zaczął wchodzić także ryż, a goryczki dostarczać gorzki melon w zastępstwie chmielu.

Zobacz także: Czy Węgrzy piją piwo?

Piwo Harbin - najstarsza chińska marka piwa

Ciekawą historię ma najstarsze współczesne chińskie piwo Harbin. Browar założył w mieście o tej samej nawzwie Rosjanin, niejaki Ulubulewski w 1900 roku aby zaopatrywać budowniczych kolei trans mandżurskiej. 

Harbin, stolica północnych Chin przeżywało w tych czasach niezwykły rozkwit. Było nawet nazywane Honk-Kongiem północy, stało się światowym centrum handlu i gościło cudzoziemców wielu nacji.

Rocznie produkuje się tam ponad milion ton piwa, z czego większość trafia do rodzimych supermarketów, a część na eksport, głównie do krajów Azjatyckich i Ameryki. Jest to jasne piwo pełne, typu lager, ma 4,8 % mocy i wytwarza się go z chmielu, słodu i importowanych drożdży.

Polecamy: Jakie jest czeskie piwo?

Redakcja poleca

REKLAMA