Może się wydawać, że wino, jako napój słynny z kart Biblii, ma historię starą jak świat, i niezachwianą w nim pozycję. Nic bardziej mylnego - swego czasu to herbata sprowadzana z Chin i czekolada z Ameryki stworzyły na tyle silną konkurencję, że winiarzom groziło zupełne bankructwo. W samej Europie, w XIX wieku wszystkie odmiany winorośli zostały zaatakowane przez mszyce, przez co dopiero po uporaniu się z problemem szkodnika, można było wrócić do odbudowy winnic.
Dobrym krokiem okazała się produkcja szklanych butelek - szybko okazało się, że wino leżakujące w szklanych zakorkowanych butelkach ma bogaty smak, inaczej dojrzewa, a przede wszystkim jest trwalsze. Dzięki temu wino znów mogło stać się towarem luksusowym i sprzedawać się po wyższej cenie.
Zobacz także: Europa winem stoi
Praca w winnicy
Praca w winnicy trwa już od stycznia. To wtedy wykonuje się ogólnie pojętą pielęgnację winnicy - ścina zdrewniałe pędy, odrzuca stare, reperuje słupki i druty do podtrzymywania winorośli. W marcu sadzi się nowe krzewy i zabezpiecza przed urazami i niekorzystnym wpływem niskiej jeszcze temperatury. Kwiecień i maj to miesiące, kiedy winorośl trzeba przebrać - odrzucić pędy, które nie rodzą, by nie zabierały energii do rozwoju tym, gałązkom, które są płodne.
Pędy winorośli są ogrzewane i poddawane zamgławianiu - rozpylaniu wody za pomocą dysz. W czerwcu pędy są podwiązywane, w lipcu - następuje pryskanie, jako że jest to miesiąc korzystny dla rozwoju bakterii.
W sierpniu można już za to wyruszyć na pierwsze zbiory. Letnie zbiory, lub inaczej zwane zielonymi to te, podczas których selekcjonuje się również kiście - niedojrzałe są zrywane i wyrzucane. Dopiero we wrześniu następuje zbiór właściwy.
Zobacz także: Wina chorwackie
Bułgarskie gatunki wina
Na jakość i rodzaj wina wpływa różnorodność uprawianych szczepów. Kraj podzielony jest na 5 regionów winiarskich:
- Region Doliny Trackiej
- Region Morza Czarnego
- Region Równiny Dunaju
- Region Strouma
- Region bałkański (Dolina Róż)
Trzeba wiedzieć, że w Bułgarii obchodzone są dwa święta związane z winiarstwem - 14 lutego to dzień poświęcony wszystkim tym, którzy pracują przy produkcji wina. Winorośle są wtedy symbolicznie podcinane i podlewane winem. Drugie święta ma datę ruchomą, w zależności od roku i jest to Święto Winobrania. Bułgarzy wysoko cenią wino, pojawia się ono na stołach przy wielu okazjach, także do codziennych posiłków. Zaletą bułgarskich win jest stosunkowo niska cena za dobrą jakość.
Zdecydowaną większość bułgarskiej produkcji win stanowią wina czerwone (aż 60%), wina białe to 30%, pozostały udział mają wina różowe i musujące.
Najbardziej znane, produkowane w poszczególnych regionach to:
- białe: Chardonnay, czerwone: Pamid, Merlot w Regionie Doliny Trackiej,
- czerwone: Merlot i Cabernet Sauvignon w Regionie Strouma,
- białe Chardonnay i Aligote, czerwone: Merlot, Cabernet Sauvignon w Regionie Równiny Dunaju,
- białe: Muscat, Dimiat, Chardonnay, czerwone: Pamid, Merlot w Regionie Morza Czarnego,
- białe: Riesling i Rkatsiteli, czerwone: Pamid, Merlot w Dolinie Róż.
Dowiedz się Jak degustować wino